15. Ožujak 2019.

Aktualna pitanja u provedbi Zakona o poljoprivrednom zemljištu i uloga Državnog odvjetništva

Novi informator organizira seminar 15. ožujka 2019. (petak), u 9.30 sati, na temu primjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu koji se održava u hotelu Sheraton u Zagrebu, Ulica kneza Borne 2.

Seminar je namijenjen jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno gradonačelnicima, načelnicima, pročelnicima upravnih odjela i ostalim zaposlenicima koji rade na poslovima primjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu.

PROGRAM SEMINARA

dr. sc. Blaženka Mičević, direktorica Agrodet d.o.o.
1. Program raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH
• Aktualnosti, problemi i rješenja u izradi Programa raspolaganja i njegovih izmjena i dopuna
– postupanja sukladno očitovanju Ministarstva poljoprivrede RH i nadležnih institucija (Hrvatske vode, Hrvatske šume, Ured za urbanizam i dr.)
• Prava i obveze JLP(R)S prilikom propuštanja zakonskog roka za donošenje Programa raspolaganja
– način izrade Programa raspolaganja, ovlast za raspisivanje natječaja i način raspolaganja sredstvima
2. Načini raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH
• Postupak davanja u zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH
– priprema natječajne dokumentacije (zakonski i podzakonski akti, akti JLS)
– odabir i specifičnosti proizvodno-tehnoloških cjelina
– pravo prvenstva na natječaju i odabir najpovoljnijih ponuditelja
– neusklađenost stanja katastra i zemljišnih knjiga – primjeri i rješenja
• Postupak prodaje poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH
– priprema natječajne dokumentacije (zakonski i podzakonski akti, akti JLS)
– odabir i specifičnosti katastarskih čestica namijenjenih za prodaju
– način utvrđivanja cijene poljoprivrednog zemljišta i maksimalne površine za prodaju
– pravo prvenstva na natječaju i odabir najpovoljnijih ponuditelja
• Postupak davanja u zakup zajedničkih pašnjaka u vlasništvu RH
– Registar zajedničkih pašnjaka
– specifičnosti natječaja za zakup zajedničkih pašnjaka
– priprema natječajne dokumentacije (zakonski i podzakonski akti, akti JLS)
– ugovorne obveze ugovora o zakupa zajedničkog pašnjaka i sporazuma o zajedničkom korištenju
3. Privremeno raspolaganje poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH
– specifičnosti privremenog korištenja prema novom Zakonu
– sklapanje ugovora o privremenom korištenju koji su započeti prema odredbama starog Zakona o poljoprivrednom zemljištu

Željka Šaškor, zamjenica Glavnog državnog odvjetnika – Građansko-upravni odjel
4. Uloga državnog odvjetništva u primjeni Zakona o poljoprivrednom zemljištu
• Uknjižba prava vlasništva Republike Hrvatske
– zemljišnoknjižni postupci radi uknjižbe vlasništva Republike Hrvatske (uknjižba / zk ispravni postupak)
– pokretanje parničnih postupaka radi utvrđenja vlasništva Republike Hrvatske (zahtjev za mirno rješenje spora/tužba/dokazi i potrebna dokumentacija)
• Prethodno mišljenje o pravnoj valjanosti nacrta ugovora
– potrebna dokumentacija za ishođenje mišljenja na nacrt ugovora o zakupu, ugovora o prodaji i ugovora o zakupu zajedničkih pašnjaka
• Način postupanja u slučaju nemogućnosti uvođenja u posjed
– uloga jedinica lokalne samouprave
– ovršni postupak radi predaje posjeda – potrebna dokumentacija
– zahtjev za mirno rješenje spora i tužba radi predaje posjeda – potrebna dokumentacija
Kotizacija:
Naknada za sudjelovanje na seminaru iznosi 980,00 kn (s PDV-om) po sudioniku.

Pogodnost za pretplatnike Informatora:
Pretplatnici lista Informator koji su podmirili obvezu za 2019., plaćaju kotizaciju u iznosu od 833,00 kn (PDV uključen) po sudioniku.

Naknada uključuje:
Sudjelovanje na seminaru, skriptu sa stručnim člancima i power point prezentacijama predavačica, tekst Zakona o poljoprivrednom zemljištu i podzakonskih propisa, radni pribor i napitak za vrijeme stanke. Naknada se uplaćuje unaprijed na transakcijski račun Novog informatora d.o.o. broj HR2823400091100150348, poziv na broj: 01 150319– OIB TVRTKE, najkasnije do dana održavanja seminara.