05. Lipanj 2017.

„Globalni ciljevi održivog razvoja – Održivi gradovi i održive zajednice“ – Okrugli stol ODRAZ-a i Udruge gradova

ODRAZ-Održivi razvoj zajednice i Udruga gradova u RH pozivaju predstavnike gradova i druge zainteresirane dionike na okrugli stol 5. lipnja 2017., tijekom kojeg želimo razmotriti ulogu gradova u ostvarenju ciljeva održivog razvoja. Okrugli stol organiziramo u sklopu projekta “Dijalog o mobilnosti u Zagrebu” i manifestacije Europski tjedan održivog razvoja, koja se svake godine od 30. svibnja do 5. lipnja obilježava diljem Europe s ciljem promocije održivog razvoja i Globalnih ciljeva održivog razvoja.

ZBOG ČEGA OVAJ SKUP?

U Hrvatskoj je gotovo sasvim nezapaženo prošla konferencija  Ujedinjenih naroda o održivom razvoju održana u New Yorku 25. rujna 2015., na kojoj je usvojen Program globalnog razvoja za 2030. (Agenda 2030). Niti mediji niti relevantne državne upravne organizacije nisu na zadovoljavajući način obavijestili hrvatsku javnost o procesu završnog promišljanja i usuglašavanja svjetskih čelnika koji je rezultirao donošenjem novih 17 ciljeva održivog razvoja za razdoblje do 2030. godine. Globalni ciljevi održivog razvoja su univerzalni i moraju biti primjenjivi u svim zemljama i zajednicama, od strane svih ljudi. U njihovoj provedbi treba uzeti u obzir specifične prilike, uvjete i mogućnosti na različitim dijelovima planeta. Treba prepoznati prioritetna područja djelovanja i sagledati vlastite mogućnosti pružanja doprinosa održivom razvoju.

Predviđeno je trajanje skupa od 11.00 do 13.00 sati, nakon čega slijedi ručak i neformalno druženje.

Prijave s imenom i funkcijom sudionika primamo na e-mail: info@udruga-gradova.hr

11:00 -11:15   Uvodni pozdrav: Nives Kopajtich-Škrlec, Udruga gradova u RH

11:15 – 12:15   Prezentacije:

• Globalni ciljevi održivog razvoja
    Lidija Pavić-Rogošić, ODRAZ – Održivi razvoj zajednice
  • Ekonomski aspekti održivog razvoja u gradovima
    Ana-Maria Boromisa, Institut za razvoj i međunarodne odnose (IRMO)
  • Okolišni aspekti održivog razvoja u gradovima
    Postugljični gradovi – grad u kakvom želim živjeti
    Sandra Vlašić, TERRA Hub
  • Planiranje održive mobilnosti u gradovima uz uključivanje građana
    Marko Stančec, Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj – CEDRA HR