18. travanj. 2018.

Proširenje Mreže antidiskriminacijskih kontakt točaka

Kako bi se osnažila borba protiv diskriminacije na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini Pučka pravobraniteljica potpisala je sporazume o suradnji sa članicama Mreže antidiskriminacijskih kontakt točaka.

Mrežu antidiskriminacijskih kontakt točaka čini 11 organizacija: B.a.B.e., Centar za građanske inicijative Poreč, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Centar za mirovne studije, Festival suvremenog židovskog filma Zagreb, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter iz Rijeke, Informativno pravni centar iz Slavonskog Broda, Projekt građanskih prava Sisak, SOS Rijeka – Centar za nenasilje i ljudska prava iz Rijeke, Srpsko narodno vijeće – Nacionalna koordinacija vijeća srpske nacionalne manjine u RH i udruga Status M.

Pučka pravobraniteljica je opunomoćenica Hrvatskog sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda utvrđenih Ustavom, zakonima i međunarodnim dokumentima, te središnje tijelo nadležno za suzbijanje diskriminacije. Osim rada na pojedinačnim pritužbama te prijedlozima za poboljšanje pojedinih zakonskih i podzakonskih akata, Pučka pravobraniteljica aktivno radi i na promicanju jednakosti.

U borbi protiv diskriminacije i promicanju jednakosti na lokalnoj razini svoj doprinos daje i Udruga gradova putem projekta Gradovi za jednakost kojeg provodi u suradnji s Hrvatskim pravnim centrom. Projektom želimo potaknuti gradove da unaprijede vlastitu praksu za ostvarivanje jednakosti među građanima, u skladu s vlastitim prioritetima. Trenutno radimo na konstrukciji ankete kojom ćemo ispitati postojeće politike, programe i prakse na razini gradova. Nadamo se da će se velik broj gradova uključiti u projekt i sudjelovati u anketnom istraživanju jer upravo gradske politike mogu biti ključan faktor u osiguravanju jednakosti svih građana.

Projekt „Gradovi za jednakost – Bolja zaštita od diskriminacije na lokalnoj razini kroz upravljanje raznolikošću i jednakošću“ financira Europska unija kroz program „Prava, jednakost i građanstvo“, a provode ga Hrvatski pravni centar i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj.