30. siječanj. 2019.

Objavljena publikacija „Smjernice za planiranje javnih prostora u Hrvatskoj”

Objavom publikacije „Smjernice za planiranje javnih prostora u Hrvatskoj“ završava provedba projekta „Čiji je ovo grad?“ Projekt je u periodu od siječnja do prosinca 2018. godine provodilo Društvo arhitekata Varaždin u partnerskoj suradnji s još četiri lokalna društva arhitekata: Društvom arhitekata Istre – Societa architetti dell’Istria, Društvom arhitekata, građevinara i geodeta Karlovac, Društvom arhitekata Šibenik i Društvom arhitekata Zadra, uz financijsku podršku Zaklade Kultura Nova.

Publikacija objedinjava i sistematizira razmijenjena znanja i iskustva tijekom provedbe projekta te daje prikaz suvremenih i inovativnih metoda za planiranje koje mogu biti korisne u razmatranju budućih aktivnosti vezanih za unapređenje javnih prostora u hrvatskim gradovima. Naglasak je stavljen na pobuđivanje interesa javnosti, uključivanje lokalne zajednice, ispitivanje i testiranje potencijalne namjene i različitih načina korištenja te integralno sagledavanje prostora.

Publikacija je namijenjena arhitektima, urbanistima, krajobraznim arhitektima, dizajnerima, umjetnicima, predstavnicima lokalne uprave, javnih institucija, ali i predstavnicima civilnih udruga i građanima koji se žele aktivno uključiti u promišljanje svog životnog okruženja. Nastala je s namjerom da znanja o suvremenom planiranju javnih prostora izađu izvan okvira provedbe projekta „Čiji je ovo grad?“ i budu dostupna što većem broju ljudi. Edukacija i podizanje svijesti o značaju javnih prostora te komunikacija između svih dionika, preduvjeti su sustavnih promjena u pristupu planiranju i uređenju javnih prostora u Hrvatskoj.

Publikacija „Smjernice za planiranje javnih prostora u Hrvatskoj“ dostupna je ovdje.

Članovi tima koji je radio na provedbi projekta, sudjelovat će i u programu konferencije o urbanom razvoju ”Merging the Split: Converting Spaces into Places” koja se održava u Splitu 25. i 26. travnja, u organizaciji Udruge gradova.