25. Siječanj 2023.

Izmjene Zakona o radu, suzbijanje neprijavljenog rada i aktualna praksa radnog prava

Webinar IZMJENE ZAKONA O RADU, SUZBIJANJE NEPRIJAVLJENOG RADA I AKTUALNA PRAKSA RADNOG PRAVA, održava se 25. siječnja 2023. (srijeda) u 10,00 sati, putem platforme Livestorm.

KOME JE E-SEMINAR NAMIJENJEN:
Ovaj e-seminar namijenjen je poslodavcima i radnicima, djelatnicima u kadrovskoj službi, korporativnim pravnicima, članovima sindikata i radničkih vijeća, sindikalnim povjerenicima, obrtnicima, poduzetnicima, sucima, odvjetnicima i svima koji primjenjuju Zakon o radu i propise radnog zakonodavstva.

CILJ E-SEMINARA:
Cilj je upoznati sudionike s najnovijim izmjenama Zakona o radu, koje stupaju na snagu 1. siječnja 2023. Ujedno, na e-seminaru bit će riječi o Zakonu o suzbijanju neprijavljenog rada, koji također stupa na snagu 1. siječnja 2023. Oba zakona radnog zakonodavstva donose brojne novine koje se tiču prava, obveza, a donose i neke potpuno nove institute. Stoga je važno upoznati sve one koji primjenjuju propise radnog prava s tim novinama. Pored toga, poseban dio e-seminara bit će posvećen izlaganju aktualnih mišljenja nadležnog Ministarstva rada, kao i sudske prakse domaćih sudova i Suda Europske unije u području radnih odnosa, kao i utjecaju zadnjih izmjena Zakona o parničnom postupku (Nar. nov., br. 80/22) na radnopravne parnice.

PROGRAM I PREDAVAČI:

1. mr. sc. Iris Gović-Penić, dipl. iur., sutkinja Županijskog suda u Zagrebu

Ugovor o radu na određeno vrijeme
– sprječavanje sklapanja neopravdanih ugovora o radu na određeno vrijeme
– propisivanje najvećeg dopuštenog broja ugovora
– bolje definiranje uzastopno sklopljenih ugovora tijekom 3 godine
– adekvatnija zaštita i uvjeti rada radnika te prijelazni režim
Sadržaj ugovora o radu
– obvezni sadržaj
– ugovor sezonskih radnika i radnika upućenih na rad u inozemstvo
– izmijenjeni uvjeti probnog rada
Posebna zaštita djece i maloljetnika
– uloga centra za socijalnu skrb
– obveza poslodavca da osobi s propisanom zaprekom spriječi redoviti kontakt s djetetom i maloljetnikom
Rad putem agencija za privremeno zapošljavanje
– preciznije uređenje sadržaja ugovora i prava ustupljenog radnika
– definiranje obveza agencije i korisnika tijekom ustupanja radnika
Nove obveze kod savjetovanja i suodlučivanja s radničkim vijećem
Materijalna prava članova sindikata i dostava kolektivnog ugovora Ministarstvu rada
Rad putem digitalnih radnih platformi (primjena od 1. siječnja 2024.)
– obilježja takvog rada
– organizacija i transparentnost rada
– prava radnika i poslodavaca
Suzbijanje neprijavljenog rada (primjena posebnog Zakona od 1. siječnja 2023.)
– što je neprijavljeni rad
– mjere za suzbijanje neprijavljenog rada
– aktivnosti za prijavljivanje rada
– odgovornost za povrede Zakona
Izdvojena praksa Suda Europske unije u području radnih odnosa

2. Darko Milković, dipl. iur., sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske

Rad na izdvojenom mjestu rada i rad na daljinu
– nova prava i obveze poslodavca i radnika
Dodatan rad radnika
– detaljnije uređenje instituta
– nova prava i obveze
Prestanak ugovora o radu
– izmijenjeni razlozi za prestanak radnog odnosa
– otkazni rok – novo uređenje tijeka i prekida otkaznog roka
– otpremnina – kada radnik više nema pravo na nju
– teret dokazivanja
– elektronička dostava u radnim odnosima
Upravne mjere i prekršaji
Prijelazni režim prema noveli Zakona o radu iz 2022.
Utjecaj novele Zakona o parničnom postupku iz 2022. na parnice iz radnog odnosa
Aktualna sudska praksa u primjeni Zakona o radu

3. Irena Cvitanović, dipl. iur., viša savjetnica – specijalistica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike

Plaće
– novo uređenje strukture plaće (osnovna plaća, dodaci, ostali primici) i način određivanja
– što se smatra/ne smatra plaćom
– novo uređenje dodataka na plaću
– naknada plaće – kod izvanrednih okolnosti
– jednakost i isplata plaće
– isprave o plaći, naknadi plaće, otpremnini
– pravo na nedostupnost
– raspored i nejednaki raspored radnog vremena
– puno i nepuno radno vrijeme
– zaštita određenih kategorija radnika
Odmori i dopusti
– novine kod plaćenog i neplaćenog dopusta: pružanje osobne skrbi i pravo radnika na odsutnost s posla (usklađivanje poslovnog i privatnog života)
– isprava o naknadi za neiskorišteni godišnji odmor
– uvođenje očinskog dopusta
Aktualna mišljenja Ministarstva rada – prva tumačenja u primjeni novele Zakona o radu

4. ODGOVORI NA PITANJA

Predviđeno trajanje e-seminara: od 10,00 do 15,00 h

PRIJAVA I SUDJELOVANJE NA E-SEMINARU:
Sudionici moraju prijaviti sudjelovanje na e-seminaru. Nakon prijave i uplaćene kotizacije na e-mail adresu sudionika stići će poziv i uputa za registraciju na platformu Livestorm. Nakon registracije, sudioniku će stići povratni e-mail s potvrdom registracije i poveznicom za sudjelovanje na e-seminaru. Sudionici mogu postavljati pitanja tijekom održavanja e-seminara pisanim putem, a mogu ih i unaprijed dostaviti na adresu e-pošte urednistvo@informator.hr

KOTIZACIJA:
Naknada za sudjelovanje iznosi 150,00 €*/1130,18 kn (PDV uključen) po sudioniku i uplaćuje se najkasnije do 24. siječnja 2023. na račun Novog informatora d.o.o., broj HR2823400091100150348, poziv na broj: 01-250123–OIB PLATITELJA.

POGODNOST ZA PRETPLATNIKE:
Pretplatnici tjednika Informator i pretplatnici pravnog portala (Informator Standard, Informator Advanced i Informator Premium paket), s podmirenom pretplatom plaćaju kotizaciju po sudioniku u iznosu 127,50 €*/960,65 kn (PDV uključen).
Pretplatnici Informator Ultimate paketa s podmirenom pretplatom plaćaju kotizaciju u iznosu 105,00 €*/791,13 kn (PDV uključen).

KOTIZACIJA UKLJUČUJE:
Sudjelovanje na e-seminaru, power point prezentacije predavača i snimku e-seminara.

DODATNE INFORMACIJE I UPITI:
tel: 01/4555-454
mail: seminari@informator.hr