Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

INpuls 2016 – nominirane prakse

Program pronalaženja, dokumentiranja i isticanja najbolje prakse u lokalnoj samoupravi, poticanja primjene u drugim jedinicama lokalne samouprave i trajne promocije inovativne lokalne samouprave u javnosti.


Novska – Poticanje razvoja gospodarstva

Grad Novska već godinama potiče gospodarske subjekte sa svojeg područja, no od 2016. Godine pokrenute su nove mjere u skladu s potrebama gospodarstvenika kroz Program poticanja razvoja malog i srednjeg poduzetništva Grada Novske za 2016. – 2020. i Program potpora poljoprivredi i ruralnom razvoju na području Grada Novske za razdoblje 2016. – 2020. godine. Trenutno […]

Čitajte dalje

Koprivnica – grad visoke kvalitete života

Grad Koprivnica je uvela niz pametnih rješenja zahvaljujući čemu je u 2016. godini postala prvi grad u regiji i sedmi grad u Europi s ISO certifikatom 37120: Održivi razvoj – indikatori za gradske službe i kvalitetu života. Grad Koprivnica dokazao je kako mali gradovi mogu osigurati gradske usluge na visokoj razini, a sve u cilju poboljšanja kvalitete života […]

Čitajte dalje

Prva ECO-SANDWICH kuća – Koprivnica

Zeleni kvart Koprivnice 2016. godine dobio je još jednu niskoenergetsku stambenu kuću te je time nastavljeno ulaganje u razvoj zelene, energetski učinkovite i prosperitetne Koprivnice. Riječ je prvoj ECO-SANDWICH kući izgrađenoj od inovativnih fasadnih panela čime je osiguran energetski standard pasivne kuće, odnosno energetskog razrada A+. Prema programu društveno poticane stanogradnje (POS) do sad su […]

Čitajte dalje

StartUp Factory Zagreb

Što je to StartUp Factory Zagreb? http://startupfactory.tehnopark.hr/Sto-je-to-Startup-Factory-Zagreb Ciljna skupina/korisnici Novoosnovani startup-ovi, razvojni timovi ili pojedinci koji imaju inovativne ideje ili proizvode s globalnim ambicijama. StartUp Factory Zagreb – setovi aktivnosti/ključni elementi: Ključni elementi programa predakceleracije su: •            edukacija, umrežavanje, savjetovanja/mentorstvo, konzultantska, financijska i infrastrukturna podrška. •            Svakom timu dodjeljuju se bespovratna sredstva u iznosu do […]

Čitajte dalje

Sv. I. Zelina – GRAD PO MJERI DJETETA

Proces uključivanja građana u donošenje lokalne politike temeljili smo na 4 razine aktivnosti: 1. edukacija predstavnika tijela javnih vlasti kako pružiti bolju podršku građanima tijekom izrade politike 2. ispitivanje potreba i prijedloga djece i mladih te roditelja 3. informiranje i podizanje svijesti građana o važnosti aktivnog sudjelovanja u izradi politike 4. provedba sveobuhvatnog procesa savjetovanja […]

Čitajte dalje

e-Proračun – Pula

Putem aplikacije eProračun čija je primjena započela u prosincu 2015. godine, građani se mogu dodatno informirati o planiranju i trošenju proračunskog novca. Aplikacija se koristi kao usluga u oblaku, a izgrađena je na platformi poslovne inteligencije. Jednostavnost uporabe, moderni i raznovrsni grafički prikazi koji se mogu preuzeti te zaniljive interaktivne tablice za strukturirano hijerarhijsko  istraživanje proračuna po svim […]

Čitajte dalje

Zagreb – Javnozdravstvena kampanja „DJELUJ SADA“

Koliko je ovaj projekt, Projekt „Djeluj sada!“ od posebnog značaja za građane grada Zagreba, govori i činjenica da je Hrvatsko društvo za sigurnost pacijenata dodijelilo u prosincu 2013. godine prvu Godišnju nagradu za 2013. godinu za uspješnu provedbu Projekta „Djeluj sada!“ kao doprinos unapređenju sigurnosti pacijenata u zajednici, jer se kontinuirano unapređuje dodatnim aktivnostima sukladno […]

Čitajte dalje

Dubrovačko Oko

Sustav Dubrovačko Oko dostupan je svim korisnicima od 19. srpnja 2016. Najveća skupina korisnika sustava su građani, kao prijavitelji problema, ali u pozadini prijave primaju gradski odjeli i firme koji su sekundarni korisnici sustava. Sustav trenutno broji više od 1000 korisnika, koji dnevno pošalju do desetak prijava. Javnost je pozitivno prihvatila cijeli projekt i aktivno […]

Čitajte dalje

Pleternica – Centar udruga: zajedno smo jači!

Kroz zadnjih 10 godina intenzivno se radi sa udrugama. Njih je 90 registrirano na području Grada te svaka ima u prosjeku 10 članova, no ima ih i nekoliko koje imaju gotovo 100 članova. Članovi su korisnici naše najbolje prakse. Tijekom rada sa udrugama, problema nije bilo, jer se radilo etapno. Svakoj udruzi prezentirani su načini […]

Čitajte dalje

BuzetActive

Grad Buzet ima titulu Europskog grada sporta za 2016. godinu. Preko 25% građana Buzeta aktivno je uključeno u sportske aktivnosti (europski prosjek je 18%), iz gradskog proračuna se za sport godišnje izdvaja 4,2% ukupnih sredstava. Vrlo velik broj sportskih manifestacija uključuje brojne volontere i promovira sport za građane odnosno sport za zdravlje. Sportski klubovi postižu […]

Čitajte dalje

eBuzet

Radi bolje, efikasnije, brže i kvalitetnije komunikacije između građana i gradske uprave Grad Buzet uveo je web platformu eBuzet koja uključuje nekoliko modula:  KOMIS – Prijava komunalnih problema Zahvaljujući ovom modulu građani svoje probleme, upite ili sugestije vezane uz komunalnu infrastrukturu, javnu rasvjetu, prometnu signalizaciju, odvoz smeća, uređenje naselja, prijavu divljih deponija, održavanje višestambenih zgrada […]

Čitajte dalje

Ozalj – Moj grad uključuje e-građane

Tijekom prethodnih nekoliko godina u funkcioniranje javne uprave te komunikaciju sa građanima uključeni su nova tehnološka dostignuća čime se povećala transparentnost rada. Gradski vijećnici opremljeni su tabletima koje koriste u radu, započela je serija e-savjetovanja kojima se omogućuje demokratsko raspravljanje i uvid u sve važnije procese donošenja odluka, postavljen je vodič kroz Proračun Grada s […]

Čitajte dalje

Program jačanja gospodarstva Grada Labina

Program jačanja gospodarstva sastoji se od niza aktivnosti, i to: 1.  Poticaji poduzetnicima i obrtnicima – dodjeljuju se kroz tri mjere: •   POTPORA ZA POČETNIKE •   SUBVENCIONIRANJE TROŠKOVA STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA I USAVRŠAVANJA   ZAPOSLENIKA •   SUBVENCIONIRANJE NABAVE OPREME I INVENTARA U 2016. godini odobrena je 71 potpora u iznosu od 351.709,81 kuna od čega se 41% odnosi na odobrene potpore početnicima, […]

Čitajte dalje

Pazi(n) proračun!

Proces participativnog budžetiranja “Pazi(n) proračun!” provodi se na području Grada Pazina već tri godine za redom, počevši od 2014. godine. U samim počecima nositelj projekta čija je ukupna vrijednost bila 69.243,45 eura, od čega je Europska unija (Europski socijalni fond) sufinancirala 85%, bio je Gong (www.gong.hr), s partnerima Gradom Pazinom (www.pazin.hr) i Društvom “Naša Djeca” […]

Čitajte dalje

Lepoglava Europski grad sporta 2015. godine.

Tijekom zadnje 2 godine, od kada je grad Lepoglava postao Europski grad sporta 2015., s namjernom populariziranja sporta održane su i organizirane sljedeće manifestacije i događaji: 2x zimska nogometna turnira 2x obilježavanja svjetskog dana sporta 2x otvorene zabavne škole nogometa 2x ljetne sportske igre u seoskim sportovima 2x obilježavanje Europskog tjedna sporta 2x atletske utrke […]

Čitajte dalje

Buzet – InCITY

Projekt InCity provodio se godinu dana (od rujna 2015. do rujna 2016. godine). U navedenom razdoblju provedeno je ukupno 45 različitih programa u sljedećim aktivnostima: uspostava Gospodarskog vijeća kojega čine gospodarstvenici s područja Grada Buzeta te predstavnici lokalne vlasti. Gospodarsko vijeće oformljeno je s ciljem kreiranja mjera za poticanje poduzetništva i savjetovanja u realizaciji projekata […]

Čitajte dalje

Labin – Energetska obnova višestambenih zgrada

Obnova fasada u Labinu krenula je 2005. godine, kada ujedno počinje i naša najbolja praksa, koja se realizira kroz aktivnosti neprestane komunikacije sa stanarima, ne samo prilikom prijava na otvorene natječaje, već i kad nema otvorenih natječaja putem formalnih i neformalnih sastanaka te najvišom razinom transparentnosti prilikom odabira izvođača radova. Prilikom same prijave na natječaje […]

Čitajte dalje

Povećanje energetske učinkovitosti nestambenih zgrada u Gradu Čakovcu

Prvi korak je bio priprema projekta i prijava na Natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost radi ostvarivanja sufinanciranja planirane investicije. Prijavljeni projekti pri Fondu su pozitivno ocjenjeni i ostvarili su sufinanciranje nakon čega je provedena javna nabava u svrhu odabira najpovoljnijih izvođača radova na poslovima obnove u svrhu povečanja energetske učinkovitosti odabranih zgrada, […]

Čitajte dalje

Smart Rovinj-Rovigno

Smart Rovinj – Rovigno je pametni IT sustav koji omogućuje građanima Rovinja slanje sugestija i/ili prijavljivanje raznih  problematika koje uočavaju u svojem okruženju, te tako doprinosi njihovom rješavanju. Sa primjenom Smart Rovinj-Rovigno započeli smo u prosincu 2015. godine. Sustav trenutno koristi 4000 građana. Razlog uvođenja i provedbe ovog projekta je promptno rješavanje specifičnih problema zajednice, […]

Čitajte dalje

Umag – primjer dobre suradnje

Odgovornim upravljanjem i dugoročnom suradnjom s državom,  Grad Umag želi svim svojim žiteljima osigurati suvremeni, održivi grad. U zadnjih sedam godina, svjedoci smo strateških investicija koje su u potpunosti promijenile ne samo izgled Umaga, već i podignule kvalitetu življenja na najviši europski standard. Kapitalnim projektima kojima se ispisuje povijest i gradi budućnost, Grad Umag postaje […]

Čitajte dalje

Prelog – Razvoj gospodarskih zona

Korisnici naše najbolje prakse su poduzetnici, te budući investitori koji se odluče za obavljanje djelatnosti u zonama na području Grada. Korisnici su i novozaposleni radnici, njih 1.200. Korist naravno ima i gradski proračun. Prilikom provođenja projekta najviše problema je bilo prilikom dogovaranja izgradnje komunalne infrastrukture s pojedinim javnim poduzećima. Neka poduzeća su imala sluha za […]

Čitajte dalje

Riječki program lokalnog partnerstva

Zaključkom Poglavarstva Grada Rijeke od 26. travnja 2005. godine prihvaćen je  Projekt “Riječki program lokalnog partnerstva” s ciljem razvijanja partnerskog i suodgovornog odnosa između građana i Grada Rijeke. Odlukom o načinu financiranja djelatnosti mjesnih odbora na području Grada Rijeke (“Službene novine Primorsko-goranske županije“ br. 41/08, 44/09, 46/12 i 14/13) utvrđeno je da se za aktivnosti u […]

Čitajte dalje

Zajedno za igralište u Pregradi!

Nakon što je, kao kontinuirani problem u gradu Pregradi, uočeno nepostojanje adekvatnog sportskog kompleksa na kojem bi se u većem dijelu godine okupljali građani svih generacija, radi rekreacije, druženja, treninga i sporta, pokrenuta je rasprava s predstavnicima interesnih skupina s područja grada Pregrade, kako bi se razmotrio problem i pronašlo optimalno rješenje. Tražilo se rješenje […]

Čitajte dalje

Rijeka – KeshUp

  KeshUp je edukativna računalna igra o poduzetništvu nastala u radionici riječke tvrtke Kreativni odjel u sklopu projekta EnterYOUTH-Jačanje poduzetničkih kapaciteta mladih. Radi se o projektu Grada Rijeke, u kojem su partneri bili i RRA Porin, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Školski centr Ptuj i Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj. Projekt je sufinanciran sredstvima EU kroz […]

Čitajte dalje

PREGRADA – Projekt identifikacije, procjene vrijednosti te izrada registra imovine kroz implementaciju jedinstvenog programskog rješenja za upravljanje imovinom

IMPLEMENTACIJA I RAD S implementacijom najbolje prakse krenuli smo tijekom 2015. godine, a završili smo projekt u 2016. godini. Aktivnosti smo provodili kroz 5 koraka: 1.       Popis imovine temeljem inventure imovine Grada, bilance, izvoda iz gruntovne i katastra, 2.       Rješavanje pravnog slijeda imovine, definiranja sustava klasifikacije, te povezivanje jedinica imovine s prostornim planom, e-knjigom i […]

Čitajte dalje

Požega – grad sporta

Klubovi su dužni na propisanom obrascu prijaviti prijevoz za gostujuće utakmice (Varaždin, Osijek, Dubrovnik, Šibenik, Zagreb…) najkasnije do srijede tekućeg tjedna, nakon čega Požeški športski savez šalje narudžbenicu prijevozniku sa točnim mjestom polaska, satnicom, brojem sportaša kao i odredištem. Prijevoznik ispostavlja račun koji Savez plaća. Klubovi su dužni po odigravanju domaće utakmice dostaviti službeni nalog […]

Čitajte dalje

Čakovec – Info Punkt

U Romskom obiteljskom centru Kuršanec organiziran je Ured za pomoć mještanima romskog naselja. Radi se o Uredu opremljenom namještajem i računalima s pristupom internetu u kojem  volonterke pomažu mještanima da ostvare određena prava prema institucijama i ustanovama. S obzirom da se radi o velikom broju nepismenih ljudi, pomaže se u ispunjavanju različitih obrazaca za ostvarivanje […]

Čitajte dalje

PROJEKTNI URED GRADA IVANCA ZA EU FONDOVE

Grad Ivanec, od 2012. godine, kontinuirano provodi proces uvođenja novih standarda, procedura i procesa u svoje svakodnevne upravne poslove s ciljem dobivanja certifikata BFC (Business Friendly Certification). Riječ je o međunarodno priznatoj inicijativi koja osigurava uspostavu stabilnog i predvidivog lokalnog poslovnog okruženja. Trenutno je Ivanec u procesu recertifikacije .Iz 12 međunarodnih kriterija koje treba uspješno […]

Čitajte dalje

Belišće – Smart city

Belišće je prvi grad u Hrvatskoj koji je postavio Steora pametne klupe u svako naselje na svome području, dakle u osam prigradskih naselja i samom mjestu Belišću te omogućio svojim građanima i posjetiteljima korištenje besplatnog interneta i punjenje mobilnih uređaja. Postavljene Steora Standard pametne klupe su klupe nove generacije koje sadrže solarne panele, USB punjenje, […]

Čitajte dalje

Belišće – Europski grad sporta 2017.

Grad Belišće je jedan od sedam gradova Osječko-baranjske županije. Sa svojih devet naselja (Belišće, Bistrinci, Bocanjevci, Gat, Gorica Valpovačka, Kitišanci, Tiborjanci, Veliškovci i Vinogradci) ukupno ima 10.825 stanovnika. Belišće s pravom i ponosno nosi naziv „Grad sporta“, a to je potvrdila i  neprofitna organizacija ACES Europe sa sjedištem u Bruxellesu koja je Belišće  proglasila Europskim […]

Čitajte dalje

UMAG-GRAD SPORTA

Umag, grad s 14.000 stanovnika od kojih 4.000 aktivnih sportaša, smješten je na krajnjem zapadu Hrvatske te je već desetljećima poznat kao grad sporta i rekreacije. Sport, kao i sve manifestacije i aktivnosti koje su vezane uz sport, razonodu i zdrav život, strateška su odrednica razvoja Grada Umaga. Obzirom na veliki broj sportskih udruga i […]

Čitajte dalje

Rijeka – Građanski odgoj i obrazovanje

  Građanski odgoj i obrazovanje (GOO) uveden je  u riječke osnovne škole kao izvannastavna aktivnost, odnosno kao zaseban predmet koji se provodi jednom tjedno (35 sati godišnje). Grad Rijeka je prvi puta školske godine 2016./2017. svojim učenicima omogućio pohađanje Građanskog odgoja i obrazovanja, i to eksperimentalno u šest škola, OŠ-SE Dolac, OŠ Nikola Tesla, OŠ Podmurvice, […]

Čitajte dalje