Opis
Već treću godinu za redom uspješno je provedeno natjecanje i edukacija Startup Weekend, trodnevni događaj koji se održava u preko 400 gradova diljem svijeta, a cilj mu je okupiti programere, dizajnere, marketinške i PR stručnjake, pravnike i startup poduzetnike radi razmjene ideja, sastavljanja ekipa, izrade proizvoda i pokretanja vlastitog startupa. http://www.dura.hr/get/novosti/3825/odrzan_startup_weekend_dubrovnik_3.html
Nakon višegodišnjeg iskustva organizacijom Startup Weekenda, postalo je jasno da se većina startupa bazira na IT rješenjima temeljem čega je organizirano slično natjecanje – CityOS Hackathon Dubrovnik 2015, specifično s IT temom – Smart City. Održano je početkom svibnja uključujući module konferencije za širu javnost, edukacije o programiranju i radu na novim ICT tehnologijama (iOS, Android, Angular.js/Node.js i Arduino), te samo natjecanje u trajanju od 48h. https://www.facebook.com/cityos.io/photos_stream
Udruga FUTURA je u suradnji s DURA-om, gradom Dubrovnikom, Sveučilištem u Dubrovniku, RIT Croatia i drugim partnerima u 2014. godini organizirala više od 40 radionica programiranja (iOS, Android, C, Python) koje je pohađalo oko 200 djece i odraslih, a u protekloj akademskoj godini pokrenut je i projekt „Centar robotike“ (Arduino i Fischertechnik), sa dvije grupe po 20 osnovnoškolaca i srednjoškolaca. Osim radionica, konstantno se organiziraju i natjecanja iz programiranja, poput „Lige programiranja“, a već drugu godinu za redom Dubrovnik je bio domaćin regionalnog robotičkog natjecanja „RoboCup“.
Uvidjevši korisnost takvih inicijativa i projekata u praksi DURA i grad Dubrovnik su zajedno sa renomiranom konzultantskom tvrtkom Deloitte razvili strategiju „Pametni grad Dubrovnik“, koja je 12.5.2015. objavljena na službenim stranicama grada, uz poziv za javnosti na prijedloge i komentare, a po isteku predviđenog perioda od 30 dana, strategija će biti i službeno usvojena. Strategija kao takva je osnovni dokument na kojem će se temeljiti daljnji razvoj Dubrovnika u smjeru pametnog grada, sa posebnim naglaskom na transparentnost, sudjelovanje građana u donošenju odluka, Open Data, te povezivanje postojećih i budućih ICT projekata u jedan vršni sustav – IOC (Intelligent Operations Center). Svrha IOC-a je omogućiti jedno mjesto za pregled i analizu svih podataka koji dolaze iz raznih senzorskih mreža koje će se postaviti na području cijelog grada u sklopu budućih SC projekata. http://www.dubrovnik.hr/uploads/20150512/Strategija_pametnog_Grada_Dubrovnika_FINALNI_NACRT.pdf
Kao pilot projekt prva u Europi pametna LED svjetiljka (CISCO i Hrvatski Telekom, https://www.bizit.hr/ht-upalio-prvu-europsku-pametnu-svjetiljku/) sa integriranim multifunkcionalnim senzorskim sklopom (senzori pokreta, zagađenosti zraka, temperature i zvuka) ugrađena je u parku Luja Šoletića u Dubrovniku. Svrha pametne svjetiljke je testiranje mogućnosti i izrada koncepta integracije u buduća programska online rješenja.
Osim navedenih projekata značajan iskorak napravljen je i po pitanju energetske učinkovitosti, postavljanjem oko 200 LED svjetiljki na raznim lokacijama u Dubrovniku, EE certificiranjem javnih objekata i u vidu poticaja za korištenje obnovljivih izvora energije u kućanstvima kroz Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. http://www.dura.hr/news/projekti_nacionalni/page1.html
CityOS Hackathon Dubrovnik 2015
Osnovni problem
Rastom broja stanovnika u urbanim područjima došlo je do niza problema koji utječu na kvalitetu života građana:
- Gužve u prometu vozila i pješaka
- Nedostatak parking mjesta
- Zagađenje zraka
- Zagađenje bukom
- Nedovoljni kapaciteti za odvod oborinskih i kanalizacijskih voda
- Mnogi drugi…
Napretkom ICT-a omogućena je daljnja optimizacija raznih aspekata života građana, ali u praksi se pokazalo da je implementacija ICT rješenja jako spora. Utemeljenjem Smart City koncepta, koji objedinjuje veći broj ICT projekata na razini grada jasno je da se radi o kompleksnom sustavu koji zahtjeva rješavanje drugog seta problema:
- Nedostatak koordinacije za plansko izvođenje ICT projekata
- Nedostatak zakonske regulative i smjernica
- Nedostatak lokalnih tvrtki i stručnih osoba za izvedbu ICT projekata
- Neinformiranost lokalne zajednice o modernim tehničkim mogućnostima
- Niska uključenost lokalne zajednice
- Nedostatak financijskih sredstava
Rješavanje problema
Smart City Dubrovnik 2020 je projekt koji objedinjuje više rješenja i projekata koji se odnose na navedene probleme i kao takvog provodi ga DURA (Dubrovačka razvojna agencija) u suradnji sa gradom Dubrovnikom, lokalnom zajednicom, udrugama, tvrtkama, sveučilištima, nacionalnim, regionalnim i europskim partnerima.
Odluka za provođenje ovakvog projekta temeljena je na iskustvima ostalih svjetskih gradova koji su punom ili djelomičnom implementacijom Smart City koncepta ostvarili izvrsne rezultate u pogledu povećanja energetske učinkovitosti, rasta standarda za građane, smanjenja zagađenja i stimuliranja malog i srednjeg poduzetništva.
Rezultati
Startup Weekend – Interaktivni , edukativni trodnevni događaj na kojem mladi poduzetnici imaju priliku predstaviti svoje poslovne ideje pred stručnim žirijem, sastavljenim od predstavnika akademije, vlasti te poduzetnika. Najbolje tri ideje bivaju nagrađene poticajem u vidu daljnje edukacije i konzaltinga. Do sada je devet najboljih timova dobio priliku da svoju ideju konkretiziraju i unovče, organizirane su im stručne konzultacije te pružena šansa za daljnju edukaciju i samozapošljavanje.
CityOS Hackathon Dubrovnik 2015 je okupio oko 30 mladih programera i inženjera u 12 ekipa koji su po završetku natjecanja prezentirali 12 različitih Smart City rješenja. Prva tri rješenja su nagrađena novčanom nagradom, a grad Dubrovnik će financirati implementaciju istih.
1. Smart Parking (10.000,00 KN) – Senzori na parking mjestima koji detektiraju stanje i prezentiraju ga putem aplikacije sa interaktivnom mapom za iPhone i Android uređaje
2. DU Card (7.000,00 KN) – Modernizacija već postojeće usluge Dubrovačke kartice (za posjet muzejima i ostalim kulturnim objektima) koristeći iBeacon tehnologiju uz iPhone i Android aplikacije
3. Smart sprinklers (5.000,00 KN) – Senzori za detekciju vlage u zemlji postavljeni u javnim parkovima u svrhu optimizacije navodnjavanja, što će poboljšati rast vegetacije i značajno utjecati na potrošnju vode
Smart City high-tech lab je laboratorij za razvoj Smart City tehnologija koji je počeo sa radom 20.5.2015., u prostorijama DURA-e. Laboratorij je opremljen sa 5 Apple Mac računala, Arduino opremom, 3D printerom i ostalim elektrotehničkim alatima. Dodatna oprema je u nabavi. Trenutno broji 10 mladih inženjera, a predviđeni kapacitet je oko 20 ljudi.
Troškovi projekta
Startup Weekend (održan tri puta) – 45.000,00 KN
Centar Robotike (Udruga Futura) – 43.000,00 KN
CityOS Hackathon Dubrovnik 2015 – 100.000,00 KN
Smart City high-tech lab – 5 Apple Mac računala doniranih od RIT Croatia, Dubrovnik. Arduino i elekronička oprema donirana od fizičke osobe. Dodatna oprema u nabavi, cca 100.000,00 KN
Drugi učinci projekta
Startup Weekend je jedan od projekata na kojem se skupilo praktično iskustvo i kontakti za organizaciju CityOS Hackathon Dubrovnik 2015. Događanje je i potaknulo poseban način razvoja različitih industrija u gradu Dubrovniku, prije svega za mlađu populaciju, te im omogućilo sklapanje kontakata potrebnih za napredovanje. Same gradske vlasti podrškom ovom događanju su dobile priliku da iskoriste znanje sudionika u vidu primjene istog na lokalnoj razini, od čega će koristi imati prije svega građani Grada. Najbolji primjer su mobilne aplikacije koje su proizašle iz SWD-a, a pomalo nalaze svoju primjenu u gradskim komunalnim društvima. Nadalje, ovakvo događanje je omogućilo i Razvojnoj agenciji DURA-i da sudionike kontaktira prilikom apliciranja na EU fondove kao moguće stručne suradnike, te im da priliku za učlanjenje u Poduzetnički inkubator Tvornica ideja. Na taj način se potaknulo i samozapošljavanje, podigla svijest o važnosti edukacije o poduzetništvu, te je suradnja između akademije, gradskih vlasti i poduzetnika dignuta na višu razinu.
http://www.dura.hr/get/projekti_nacionalni/1522/tvornica_ideja_faza_ii.html
CityOS Hackathon Dubrovnik 2015 je osim 12 smart city projekata i senzibilizacije javnosti omogućio uvid u potrebe i želje građana izradom sustava glasovanja za projekte koje je javno dostupno putem na web stranici projekta. Projekti koji su osvojili tri prva mjesta su trenutno u procesu osnutka tvrtki, koje će potom napravljene prototipe i realizirati u Dubrovniku.
http://cityos.io/Best-Dubrovnik-CityOS-Solutions
Održivost projekta
Smart City Dubrovnik 2020 je dugoročni projekt koji se namjerava nastaviti i iza 2020. godine, neodređeno trajanje. Svi SC projekati koji se trebaju realizirati zahtijevaju održavanje, nadzor i nadogradnju da bi uvijek bili u korak s vremenom i modernim tehnologijama koje sve brže postaju dostupne.
Osim samih fizičkih projekata posebno će se raditi na stvaranju jedinstvenog standarda komunikacijskog protokola između senzora, raznih mreža i ostalih ICT sustava, da bi se ostvarila maksimalna sinergija i optimalno funkcioniranje Dubrovnika kao pametnog grada.
Postoji značanja potreba za maksimalnim uključivanjem lokalnog stanovništva, što bi se ostvarilo izradom programskog rješenja za analizu i komunikaciju putem društvenih mreža (Facebook, Twitter, Google +), ali ne narušavajući privatnost građana koristeći isključivo metode analize meta-podataka i grupiranja podataka.