U pozadini drugog korona vala, gradovi i regije zastupljeni u Europskom odboru regija (OR) podupiru napore njemačkog predsjedništva i ističu hitnu potrebu za sporazumom o sljedećem dugoročnom proračunu EU-a i fondovima za oporavak. Ta su sredstva od vitalnog značaja za lokalne i regionalne vlasti da donesu mjere protiv štetnog učinka COVID-19 i ubrzaju održivi oporavak.
Kao odgovor na krizu Covid-19 i ograničenja postavljena širom svijeta, ovogodišnje izdanje Europskog tjedna regija i gradova virtualni je trotjedni događaj na kojem će se predstaviti najnovije vijesti i trendove u područjima osnaživanja građana, kohezije i suradnje te Zelene Europe. Kao i svake godine do sada, plenarna sjednica OR-a održat će se tijekom EURegionsWeek-a, no ovaj put u hibridnom formatu.
Povodom završetka hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije donosimo vam informativnu brošuru Europskog odbora regija (OR) u kojoj možete pročitati više o samoj instituciji te upoznati članove i zamjenske članove hrvatskog izaslanstva.
Europski odbor regija usvojio je 8. svibnja deklaraciju s prijedlozima koraka i mogućih rješenja za stabilizaciju krize izazvane pandemijom koronavirusa. Politički dokument proslijeđen je Europskoj komisiji, Europskom parlamentu, hrvatskom predsjedništvu Vijeća i predsjedniku Europskog vijeća.
Kako gradovi i regije mogu pomoći u boljoj zaštiti temeljnih prava i boljoj primjeni Povelje u cijeloj Europi? Koja je uloga EU-a i nacionalnih vlasti u tom procesu? Recite svoje mišljenje u online upitniku Europskog odbora regija.
Na konstituirajućoj 138. sjednici Europskog odbora regija koja se održala u Briselu od 11. do 12. veljače izabrano je novo vodstvo institucije, utvrđen sastav radnih tijela i ustanovljena nacionalna izaslanstva.
Europski odbor regija od 4. do 7. ožujka 2020. u Bruxellesu organizira međunarodni događaj na temu ”Kako se vaša regija ili grad nose s rodnom ravnopravnošću u kreiranju politika?” te poziva mlade lokalne i regionalne političare na sudjelovanje.
Diljem Europske Unije žene su i dalje nedovoljno zastupljene u postupku odlučivanja na lokalnoj razini. Prema podacima Europskog instituta za ravnopravnost spolova, uspostavljenog u Vilniusu 2007. godine, danas žene čine samo 13% izabranih gradonačelnika, 29% članova regionalnih parlamenata i skupština te oko 36% članova regionalnih vlada.
U Bruxellesu je, 6. i 7. veljače održana 133. sjednica europske skupštine lokalnih i regionalnih vlasti Europske unije na kojoj je sudjelovalo i hrvatsko izaslanstvo.
Integracija migranata i izbjeglica temeljena na solidarnosti i uzajamnom razumijevanju, postaje jedan od najvećih izazova s kojim se susreću regionalne i lokalne vlasti. Neki europski gradovi već imaju znanje i iskustvo, dok su drugi tek nedavno počeli učiti i prilagođavati se, te još uvijek ne znaju kako pristupiti ovom problemu.
Odbor regija savjetodavno je tijelo koje predstavlja lokalne i regionalne vlasti u Europskoj uniji. Uloga Odbora regija iznošenje je lokalnih i regionalnih stajališta o zakonodavstvu EU-a objavljivanjem izvješća („mišljenja”) o Komisijinim prijedlozima. Komisija, Vijeće i Parlament moraju se savjetovati s Odborom regija prije donošenja odluka na razini EU-a o pitanjima vezanima uz lokalnu i regionalnu upravu (primjerice o politici zapošljavanja, okolišu, obrazovanju ili javnom zdravstvu).
Tko su članovi te zamjenici članova izaslanstva RH u Odboru regija EU:
Članovi: Nikola Dobroslavić, Valter Flego, Bruno Hranić, Danijel Marušić, Vojko Obersnel i Željko Turk. (3 člana u postupku imenovanja)
Zamjene: Martin Baričević, Jasna Petek, Dinko Pirak, Slavko Prišćan i Alojz Tomašević. (4 zamjene u postupku imenovanja)
Koja je uloga Udruge gradova u Odboru regija EU?
Udruga gradova je nacionalna koordinacijska institucija za izaslanstvo RH u Odboru regija.