Odbor regija o EU izborima, prioritetima belgijskog predsjedanja te nizu zelenih inicijativa

U Bruxellesu je u zgradi Europskog parlamenta, 31. siječnja i 1. veljače, održana 159. sjednica Odbora regija na kojoj je sudjelovalo i hrvatsko izaslanstvo. Prvo zasjedanje u 2024. godini proteklo je u svjetlu rasprava o nadolazećim europskim izborima, belgijskom predsjedavanju te nizu mišljenja relevantnima za lokalnu i regionalnu samoupravu od čega je jedno pripremio izvjestitelj iz hrvatskog izaslanstva.
Plenarno zasjedanje otvoreno je raspravom o prioritetima belgijskog predsjedanja čije je glavne točke predstavila Hadja Lahbib, ministrica vanjskih poslova, europskih poslova i vanjske trgovine i federalnih kulturnih institucija Belgije. U raspravi je zabilježena intervencija voditelja hrvatskog izaslanstva, župana Nikole Dobroslavića, koji je pozdravio program i istaknuo da je dobro što je politika proširena našla svoje mjesto u njemu, naglašavajući obvezu država kandidatkinja da provedu potrebne reforme i usvoje standarde EU-a.
Usvojeno je mišljenje o Europskoj iskaznici za osobe s invaliditetom i europskoj parkirališnoj karti za osobe s invaliditetom koje je pripremio Marko Vešligaj, gradonačelnik Pregrade. Hrvatska je prva država članica EU-a koja uvodi Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom, a trenutno se na EU razini provodi usuglašavanje o Direktivi o uspostavi Europske iskaznice i Europske parkirališne karte za osobe s invaliditetom. Mišljenje Odbora regija koje je pripremio gradonačelnik, utjecat će na postupak usuglašavanja s ciljem omogućavanja primjene učinkovite mjere za jamčenje slobode kretanja uz osiguravanje maksimalne neovisnosti za osobe s invaliditetom i prava na jednako postupanje i jednake mogućnosti u pogledu pristupa robi i uslugama dostupnima javnosti.
U ostatku dnevnog reda plenarne sjednice usvojena su sljedeća mišljenja: Zeleni plan i zdravlje, Osmišljavanje integriranog političkog pristupa EU-a radi pružanja potpore lokaliziranim inovacijama za zelenu i digitalnu tranziciju, Paket mjera za ekologizaciju teretnog prometa, Paket olakšica za MSP-ove i okvir BEFIT te Upravljanje rizicima i regulacija tržišta: alati za jačanje održivosti europske poljoprivrede.
Drugi dan plenarnog zasjedanju posvećen je dvjema bitnim političkim raspravama. Rasprava o lekcijama naučenim s UN-ove konferencije o klimatskim promjenama COP28 bila je usmjerena na ključnu ulogu lokalnih i regionalnih čelnika za globalnu klimatsku akciju s Martinom Hojsíkom, potpredsjednikom Europskog parlamenta i članom delegacije Europskog parlamenta na COP28. U raspravi je sudjelovao Joško Klisović, predsjednik zagrebačke skupštine koji je naglasio važnost lokalnih dužnosnika u postizanju klimatskih ciljeva, dok istodobno nemaju dovoljno utjecaja na politički proces u kojem se ti isti ciljevi određuju, stoga je pozvao na jačanje utjecaja Odbora regija kao glasa gradova i regija.
Debata o EU izborima fokusirala se na mlade – kako ih mobilizirati za predstojeće izbore i kako odgovoriti na njihove potrebe i probleme. U raspravi je sudjelovao gradonačelnik Vešiglaj koji je istaknuo problem nedostupnog priuštivog stanovanja za mlade i nužnosti poticanja stanogradnje kao odgovora na nepravilnosti tržišta nekretnina.
Sljedeća plenarna sjednica održat će se u travnju, dok će se u međuvremenu održati 10. sastanak na vrhu europskih gradova i regija u belgijskom Monsu – prijave za sudjelovanje su otvorene za sve predstavnike lokalnih i regionalnih vlasti.