Prijave za natječaj Access City Award otvorene su do 18. rujna 2023. Ovom europskom nagradom prepoznaju se gradovi koji su poduzeli izvanredan rad kako bi postali pristupačniji osobama s invaliditetom. Nagradu Access City Award 2024 organizira Europska komisija u partnerstvu s Europskim forumom osoba s invaliditetom.
Nagradom za europske prijestolnice uključenosti i raznolikosti prepoznaje se rad europskih gradova ili regija kojim se promiče uključenost i razvijaju društva bez diskriminacije.Poziv za prijavu prilika je da gradovi pokažu što poduzimaju za stvaranje raznolikijih i uključivijih okruženja za svoje građane.
Kako gradovi i regije mogu pomoći u boljoj zaštiti temeljnih prava i boljoj primjeni Povelje u cijeloj Europi? Koja je uloga EU-a i nacionalnih vlasti u tom procesu? Recite svoje mišljenje u online upitniku Europskog odbora regija.
Gradovi za jednakost, projekt kojeg su zajedno implementirali Hrvatski pravni centar i Udruga gradova dobio je neslužbeno i neočekivano međunarodno priznanje. Agencija za temeljna prava EU-a (FRA) istaknula je alat za samoprocjenu gradskih procedura i standarda u borbi protiv diskriminacije kao primjer dobre i obećavajuće prakse!
U okviru završnog događaja projekta Gradovi za jednakost kojeg provodi Hrvatski pravni centar u suradnji s Udrugom gradova, u utorak, 22. listopada 2019. u Hrvatskom saboru dodijeljene su nagrade gradovima koji su pokazali volju i znanje da svojim građanima, neovisno o njihovim osobinama, imovinskom statusu ili porijeklu omoguće jednako ostvarivanje njihovih prava i kvalitetniji život u lokalnoj zajednici.
Pozivamo vas na završni događaj i dodjelu nagrada projekta Gradovi za jednakost koja će se održati u Maloj vijećnici Hrvatskog sabora (Trg sv. Marka 6) u utorak 22. listopada 2019. u 12 sati.
Udruga gradova i Hrvatski pravni centar u okviru projekta Gradovi za jednakost otvaraju prijave za promicanje i identificiranje dobrih praksi gradova na području jednakosti. Prijave su otvorene do 9. rujna 2019!
Hrvatski pravni centar i Udruga gradova u RH izradili su priručnik „Gradovi za jednakost“ namijenjenog jedinicama lokalne samouprave koje žele unaprijediti vlastito djelovanje na području smanjenja nejednakosti.
U utorak, 09. srpnja, održali smo predstavljanje priručnika i Indeksa Gradovi za jednakost. Projekt „Gradovi za jednakost – Bolja zaštita od diskriminacije na lokalnoj razini kroz upravljanje raznolikošću i jednakošću“ financira Europska unija kroz program „Prava, jednakost i građanstvo“, a provode ga Hrvatski pravni centar i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj.
U utorak, 02. srpnja, održali smo predstavljanje priručnika i Indeksa Gradovi za jednakost. Događaj se pokazao kao izvrsna prilika za razgovor sa zainteresiranima dionicima iz gradova o njihovim iskustvima iz ovog područja te kao prilika da odgovorimo na pitanja i nejasnoće u vezi korištenja Indeksa.
Projekt, kojeg financira EU u okviru programa Prava, jednakost i građanstvo (Rights, Equality, and Citizenship 2016) provodi Hrvatski pravni centar u partnerstvu s Udrugom gradova u Republici Hrvatskoj.
U Hrvatskoj postoji vrlo slaba svijest o ulozi gradova u provođenju antidiskriminacijske politike, odnosno, šire shvaćeno, u unaprjeđenju jednakosti među građanima. Nacionalna antidiskriminacijska politika jedva da tu ulogu prepoznaje, osim u području izvještavanja, a ni regulatorni ni financijski okvir nije ništa napredniji u njenom promicanju. S druge strane, gradske politike, odluke i ponašanje u ovom području uvelike određuju mogućnost za ostvarivanje jednakosti građana upravo tamo gdje oni žive, u svojim lokalnim zajednicama.
Jedna od važnih namjera projekta jest promicati ideju da rješavanje pitanja jednakosti na lokalnoj razini pomaže gradskim vlastima da bolje odgovore na potrebe građana, i da bi stoga njihovo rješavanje trebalo biti integrirano u upravljanje gradovima na isti način na koji se u njega integrira i upravljanje svim njihovim drugim redovitim poslovima.
Ovim projektom želimo ostvariti sljedeće ciljeve:
1. Definirati ulogu i odgovornost gradova za primjenu antidiskriminacijske politike;
2. Identificirati postojeće primjere dobre prakse definiranja i provedbe programa i politika usmjerenih ostvarenju jednakosti na gradskoj razini;
3. Izraditi alate koje gradske uprave mogu koristiti radi unaprjeđenja i promicanja jednakosti (Indeks i Priručnik);
4. Podići svijest i unaprijediti motivacijske faktore za trajno unaprjeđenje politika i praksi usmjerenih ostvarenju jednakosti u gradovima.