Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

06. veljača. 2024.

Briselska deklaracija europskih gradonačelnika

Pod pokroviteljstvom belgijskog predsjedanja Europskom unijom, gradonačelnici europskih gradova potpisali su deklaraciju o budućnosti urbane politike utemeljene na šest preporuka.

Deklaracija je razvijena u okviru belgijskog predsjedanja Vijećem Europske unije i predstavlja rezultat procesa zajedničkog stvaranja koji uključuje mnoge europske gradove i urbane dionike. Potpisao ju je veliki broj gradonačelnika tijekom događaja na visokoj razini pod nazivom „Europska urbana politika prikladna za budućnost“ koji je 24. siječnja 2024. organizirala Regija glavnog grada Bruxellesa.

Ovom Deklaracijom europski gradonačelnici i urbane mreže pozivaju na ambicioznu europsku urbanu politiku i predstavljaju šest preporuka europskim institucijama za mandat EU-a 2024.-2029.:

  • Uspostaviti sustavni dijalog i uključivanje lokalnih vlasti na europskoj razini.
  • Osigurati bolju integraciju i koordinaciju urbanih pitanja na europskoj razini.
  • Usvojite propise EU-a koji su više prilagođeni urbanim područjima.
  • Učiniti EU financiranje dostupnijim i više prilagođeno gradovima.
  • Promicanje metropolskog upravljanja.
  • Promjena paradigme prema novom održivom modelu za gradove.

Regija glavnog grada Bruxellesa branit će i promovirati ove preporuke tijekom cijelog belgijskog predsjedanja Vijećem EU-a.

Deklaraciju možete pročitati i preuzeti s poveznice: https://perspective.brussels/en/studies-and-observations/presidency-council-european-union/declaration-european-mayors

Za potpisivanje Deklaracije upućujemo vas na sljedeći obrazac. 

Dosadašnji potpisnici Deklaracije su gradonačelnici/-e gradova: Aalborg, Amsterdam Metropolitan Area, Antwerp, Barcelona, Bologna, Bordeaux Métropole, Braga, Brussels-Capital Region, Budapest, Cologne, Espoo, Frankfurt am Main, Ghent, Gothenburg, Helsinki, Kraków, Ljubljana, Łódź, Lyon Métropole, Metropolitan City of Rome Capital, Milano, Munich, Nantes Métropole, Nicosia, Prague, Rome, Rotterdam, Sofia, Stockholm, Strasbourg, Tallinn, The Hague, Toulouse, Trier, Vienna, Vilnius, Wrocław, Zaragoza.

Otvoreni natječaji

Svi natječaji

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija

Lokalna Hrvatska