Predstavite svoj grad na Danu otvorenih vrata EU-a

Međuinstitucionalni Dan otvorenih vrata EU-a održat će se u subotu, 4. svibnja 2024. u Bruxellesu. Europski odbor regija (CoR) kao i sve druge institucije EU otvorit će svoja vrata (10:00-18:00) za posjetitelje. CoR poziva regije i gradove koji žele prikazati raznolikost kultura i vještina u Europi da budu prisutni sa svojim štandom.

Čitajte dalje

Otočna politika EU-a s osvrtom na perspektivu otočnih urbanih sredina

Donosimo tekst mr. sc. Majde Rubić koji predstavlja temeljni okvir za provedbu otočne politike Europske unije. U radu su prikazana mišljenja Europskog odbora regija i akti Europske komisije koji se odnosi na otoke čiji se utjecaj odražava na Hrvatsku, a cilj rada je da se navede na pravnu analizu i primjenu načela podijeljene nadležnosti između Unije i otočne samouprave. U istraživanju je korišten normativno-pravni metodološki pristup, a nastalom radnom hipotezom se pokušava dokazati kako nije neophodno slijediti upute Komisije već da se uz praćenje EU otočne politike, odluči o upravljanju otočnim resursima na samostalnoj razini. Rad može poslužiti pri razvoju hrvatskog otočnog zakonodavstva.

Čitajte dalje

Jeste li već rezervirali svoje sudjelovanje na Europskom susretu na vrhu regija i gradova?

Politički događaj na visokoj razini koji se održava 18. i 19. ožujka 2024. u Monsu, u valonskoj regiji Belgije, ugostit će gradonačelnike, lokalne vijećnike, regionalne dužnosnike te europske i globalne donositelje odluka, kako bi se sastali, razmijenili najbolje prakse, stvorili nove mreže i raspravljali o konkretnim i inovativnim lokalnim rješenjima za globalne izazove s kojima se suočavaju ljudi i teritoriji Europe.

Čitajte dalje

Odbor regija o EU izborima, prioritetima belgijskog predsjedanja te nizu zelenih inicijativa

U Bruxellesu je u zgradi Europskog parlamenta, 31. siječnja i 1. veljače, održana 159. sjednica Odbora regija na kojoj je sudjelovalo i hrvatsko izaslanstvo. Prvo zasjedanje u 2024. godini proteklo je u svjetlu rasprava o nadolazećim europskim izborima, belgijskom predsjedavanju te nizu mišljenja relevantnima za lokalnu i regionalnu samoupravu od čega je jedno pripremio izvjestitelj iz hrvatskog izaslanstva.

Čitajte dalje

Nominirajte kandidate za nagradu ”Gradonačelnk Paweł Adamowicz”

Adamowicz je bio dugogodišnji gradonačelnik Gdanjska koji je ubijen 2019. dok je obavljao svoju dužnost. Njemu u čast, Europski odbor regija, grad Gdanjsk te Mreža mađunarodnih gradova utočišta (ICORN) pokrenuli su nagradu koja predstavlja snažan signal nade za sve izabrane predstavnike, dužnosnike i obične građane koji, unatoč rizicima, žive za demokraciju na lokalnoj razini podupirući bolje i otvorenije zajednice.

Čitajte dalje

Stanje regija i gradova – Europa treba osnaženu demokraciju i jaču koheziju s regijama i gradovima u svom srcu!

Predsjednik Europskog odbora regija, Vasco Alves Cordeiro, održao je svoj godišnji govor o stanju regija i gradova u Europskoj uniji, koji se poklapa s objavom Godišnjeg izvješća EU-a o stanju regija i gradova za 2023. te otvaranjem Europskog tjedna regija i gradova. Izvješće uključuje anketu, provedenu u suradnji s IPSOS-om, među lokalnim i regionalnim čelnicima u svih 27 država članica EU-a.

Čitajte dalje

Što je Europski odbor regija?

Odbor regija savjetodavno je tijelo koje predstavlja lokalne i regionalne vlasti u Europskoj uniji. Uloga Odbora regija iznošenje je lokalnih i regionalnih stajališta o zakonodavstvu EU-a objavljivanjem izvješća („mišljenja”) o Komisijinim prijedlozima. Komisija, Vijeće i Parlament moraju se savjetovati s Odborom regija prije donošenja odluka na razini EU-a o pitanjima vezanima uz lokalnu i regionalnu upravu (primjerice o politici zapošljavanja, okolišu, obrazovanju ili javnom zdravstvu).

Tko su članovi te zamjenici članova izaslanstva RH u Europskom odboru regija:

Članovi: Igor Andrović, Nikola Dobroslavić (voditelj izaslanstva), Valter Drandić, Ivan Gulam, Bruno Hranić, Joško Klisović, Danijel Marušić, Željko Turk, Marko Vešligaj. Zamjene: Martia Furdek Hajdin, Darko Koren, Ivica Kovačević, Ana Kučić, Marina Medarić, Anteo Milos, Jasna Petek, Dinko Pirak, Slavko Prišćan

Koja je uloga Udruge gradova?

Udruga gradova je nacionalna koordinacijska institucija za izaslanstvo RH u Odboru regija.

Tko su koordinatori izaslanstva RH?
  • Marko Ercegović, Udruga gradova u RH
  • Luka Vidak, Dubrovačko-neretvanska županija