Europski odbor regija raspravlja o budućnosti kohezijske politike i klimatskim akcijama
U Bruxellesu se, 20. i 21. studenoga, održava 163. sjednica Europskog odbora regija (CoR), savjetodavnog tijela EU-a koji okuplja 329 predstavnika lokalnih i regionalnih jedinica samouprave iz svih država članica.
Plenarna rasprava započela je minutom šutnje za sve tragično stradale u nedavnim strahovitim poplavama koje su pogodile dijelove Španjolske, a prva debata na dnevnom redu ticala se 30. godišnjice CoR-a i njegovog utjecaja na oblikovanje EU u proteklom razdoblju. Predsjednik Vasco Cordeiro istaknuo je najvažnija postignuća: obrana interesa gradova i regija, solidarnost s izbjeglicama, borba protiv klimatskih promjena, uspješno nošenje s izazovima pandemije. Zahvalio je svim članovima na njihovom doprinosu da CoR postane važan akter u međunarodnoj i europskoj politici. Čestitkama se pridružila i predsjednica Europskog parlamenta – Roberta Metsola koja je izrazila nadu da će se uspješna suradnja između dvije ustanove nastaviti i u sljedeća tri desetljeća. Predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen iskazala je da je budućnost EU moguće graditi samo uz pomoć CoR s fokusom na regionalnoj i lokalnoj razini – koji će služiti svim građanima Europe. Nakon prateće rasprave s članovima usvojena i prigodna deklaracija.
Druga rasprava na dnevnom redu ticala se usvajanja mišljenja o EU proračunu i lokalno baziranim politikama nakon 2027. u kojoj je istaknuta želja da proračun bude usklađen s novim prioritetima EU-a te da počiva na integriranom i strateškom pristupu izazovima. Glavna poruka pri tome je da Kohezijska politika mora ostati usmjerena na sve regije (kako manje tako i više razvijene, uključujući one u tranziciji) sve s ciljem da nitko ne ostane zapostavljen. Za postizanje tog cilja nužno je uključivanje predstavnika lokalne i regionalne razine u cijeli proces izrade i usvajanja novog višegodišnjeg financijskog okvira (VFO), posebice u dijelu onih programa i mjera koje imaju jasnu teritorijalnu dimenziju. Čvrsto je iskazan stav protiv daljnje centralizacije upravljanja europskih fondova čiji trend je započeo kao odgovor na krize i hitne političke prioritete. Kao odgovor na to, CoR poziva na principijelno poštivanje partnerskih načela te stvaranje fleksibilnog VFO-a koji će imati fond rezervi za hitne slučajeve. Mišljenje je jednoglasno usvojeno.
Nakon toga uslijedila je rasprava o COP29 i kritičnoj ulozi lokalni vlasti za provedbu budućih klimatskih aktivnosti među kojima je sudjelovao i član hrvatskog izaslanstva u ime kluba europskih socijalista, Joško Klisović, gradski zastupnik u zagrebačkoj skupštini. Istaknuto je da je delegacija CoR-a u Bakuu uspjela naglasiti važnost gradova i regija u prilagodbi i borbi protiv klimatskih promjena. Kao politički imperativ naglašena je potreba za integracijom klimatskih i okolišnih politika za dobrobit, industriju, konkurentnost i sigurnosne politike EU-a. To podrazumijeva integraciju klime, bioraznolikosti, tla, vode, zdravlja i uporabe zemljišta uključujući javnost i građane u izradu i provedbu odgovarajućih mjera i programa. Stavovi članova CoR-a inkorporirani su u usvojeno mišljenje pod nazivom Budućnost klimatske politike EU – usklađivanje ciljeva ublažavanja i izazova u prilagodbi.
Ostatak prvog dana posvećen je usvajanju mišljenja o Europskoj teritorijalnoj suradnji nakon 2027., o rješavanju prepreka u organizaciji hitnih službi u graničnim regijama EU-a te o iskorištavanju punog potencijala kohezijske politike za adresiranje demografskih promjena.
Drugi dan plenarnog zasjedanja ugostit će raspravu o Kohezijskoj politici nakon 2027. kao izravan odgovor nalascima Devetog izvješća o gospodarskoj, socijalnoj i teritorijalnoj koheziji, nakon čega će raspravljene pozicije i stavove političkih klubova usvojiti skupština CoR-a u pratećem mišljenju. Uz to, planirano je i usvajanje mišljenja usmjerenih na gospodarski sektor: posebice na sektor poljoprivrede s dva mišljenja (o poboljšanju regionalne poljoprivredne konkurentnosti, i o poštenim radnim uvjetima u poljoprivredi), ali i o budućnosti jedinstvenog tržišta EU te utjecaju umjetne inteligencije na rad lokalnih samouprava.
Ovo je ujedno i posljednja plenarna sjednice u aktualnom sazivu CoR-a, pa su tom prilikom članovi hrvatskog izaslanstva na inicijativu svog voditelja, župana Nikole Dobroslavića, organizirali i radni ručak s veleposlanikom RH u Belgiji Joškom Parom i bivšim članom CoR-a, a sada Europskog parlamenta Markom Vešligajem. To je ujedno bila i prigoda da se pozdrave s predsjednikom Udruge gradova, Željkom Turkom, i zahvale mu na dosadašnjem doprinosu u radu izaslanstva s obzirom na to da kao član neće nastaviti s radom u okviru novog saziva Odbora regija koji počinje u veljači 2025. i traje do 2030. godine.