Specijalistički program izobrazbe u području javne nabave

Udruga gradova, u suradnji s Učilištem EU PROJEKTI, provodi specijalistički program izobrazbe u području javne nabave, namijenjen osobama koje žele steći ili formalno potvrditi stručne kompetencije u sustavu javne nabave te se kvalitetno pripremiti za dobivanje certifikata. Program je posebno koristan za službenike gradova, javne naručitelje, ustanove, trgovačka društva u javnom vlasništvu te stručnjake koji sudjeluju u pripremi, provedbi ili kontroli postupaka javne nabave. Za organizacije koje žele smanjiti rizik pogrešaka, unaprijediti kvalitetu postupaka i ojačati sigurnost svojih zaposlenika u radu s javnom nabavom, ovaj program predstavlja ciljano i praktično ulaganje u stručnost.

Program traje ukupno 50 školskih sati i obuhvaća teorijski i praktični dio nastave. Edukacija se provodi uživo u Zagrebu, u terminima od 14. do 18. rujna 2026. te od 23. do 27. studenoga 2026. godine. Kroz predavanja, vježbe, konzultacije, rad na primjerima i simulaciju ispita polaznici dobivaju strukturiranu, primjenjivu i ispitno usmjerenu pripremu za rad u području javne nabave. Posebna vrijednost programa je u tome što polaznici u kratkom i intenzivnom formatu dobivaju jasne smjernice, praktične alate i stručnu podršku za sigurniju primjenu propisa u svakodnevnom radu.

Pravodobna prijava omogućuje odabir željenog termina i lakšu organizaciju sudjelovanja zaposlenika, posebno za gradove, ustanove i druge javne naručitelje koji žele planski ulagati u kompetencije svojih timova.

Ukratko o programu

  • Izvoditelj programa: Učilište EU PROJEKTI u suradnji s Udrugom gradova
  • Termini održavanja: – 18. rujna 2026. i 23. – 27. studenoga 2026.
  • Početak rujanskog termina: rujna 2026. u 8:30 sati.
  • Mjesto i način održavanja: Zagreb, uživo.
  • Trajanje: 50 školskih sati, od čega 30 sati predavanja i 20 sati vježbi.
  • Cijena: 575,00 EUR po osobi.
  • U cijenu je uključeno: predavanja, ručak za svaki dan održavanja izobrazbe, materijali u pisanoj i elektroničkoj formi, materijali za praktične vježbe, simulacija ispita i stručno individualno savjetovanje tijekom programa.
  • Dodatna pogodnost: upisom edukacije iz javne nabave polaznik ostvaruje 15 % popusta na jednodnevnu edukaciju usavršavanja po izboru na Učilištu EU PROJEKTI.

Cilj programa

Cilj programa je pripremiti polaznike za dobivanje certifikata u području javne nabave kroz sustavnu obradu zakonodavnog i institucionalnog okvira, planiranja nabave, odabira i provedbe postupaka javne nabave te praktičnih zadataka koji se pojavljuju u svakodnevnom radu i na ispitu.

Program se sastoji od izobrazbe koju provodi Učilište EU PROJEKTI te pripreme za pisani ispit koji se provodi pri nadležnom tijelu. Naglasak je na povezivanju propisa s praksom, razumijevanju postupaka i sigurnijem donošenju odluka u radu naručitelja.

Što program obuhvaća

  1. Zakonodavni i institucionalni okvir javne nabave: Polaznici stječu pregled sustava javne nabave u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji, uključujući temeljne propise, nadležne institucije i osnovna pravila koja uređuju područje javne nabave.
  2. Planiranje u sustavu javne nabave: Cjelina je usmjerena na razumijevanje planiranja nabave i pripremnih aktivnosti koje prethode pokretanju postupka, uz povezivanje potreba naručitelja s propisanim postupcima.
  3. Odabir i provedba postupaka javne nabave: Polaznici uče razlikovati vrste postupaka javne nabave, pravilno odabrati odgovarajući postupak te razumjeti ključne korake provedbe.
  4. Praktične vježbe i rad na ispitnim primjerima: Program uključuje praktične zadatke, vježbe i primjere ispita kroz koje polaznici provjeravaju razumijevanje gradiva i razvijaju sigurnost u rješavanju tipičnih pitanja.
  5. Konzultacije, simulacija ispita i priprema za certifikaciju: Kroz individualne i skupne konzultacije, simulaciju ispita i stručne savjete polaznici povezuju teoriju i praksu te se kvalitetno pripremaju za završni korak certifikacije.

Što će polaznici naučiti

  • Razumjeti sustav javne nabave, zakonodavni okvir i ključne obveze naručitelja i drugih sudionika postupka.
  • Pripremiti osnovne elemente planiranja nabave te prepoznati pravilan odabir i tijek odgovarajućeg postupka javne nabave.
  • Primjenjivati relevantne propise, pravila i praktične pristupe u provedbi postupaka javne nabave.
  • Procijeniti koji je postupak javne nabave primjeren u konkretnoj situaciji.
  • Analizirati tipična praktična pitanja i zadatke koji se pojavljuju u svakodnevnom radu i na ispitu.
  • Koristiti stečena znanja u pripremi za pisani ispit za certifikat u području javne nabave.

Kome je program namijenjen

Program je namijenjen osobama koje žele steći, unaprijediti ili formalno potvrditi kompetencije u području javne nabave. Posebno je koristan svima koji u svakodnevnom radu sudjeluju u planiranju, provedbi ili kontroli postupaka javne nabave.

  • Zaposlenicima javnih naručitelja i službenicima gradova.
  • Službenicima i stručnim suradnicima koji rade na poslovima javne nabave.
  • Zaposlenicima ustanova, trgovačkih društava i drugih organizacija obveznika primjene propisa o javnoj nabavi.
  • Članovima stručnih povjerenstava za javnu nabavu.
  • Pravnicima, ekonomistima i projektnim stručnjacima koji sudjeluju u postupcima nabave.
  • Osobama koje se žele pripremiti za polaganje ispita i dobivanje certifikata u području javne nabave.
  • Svima koji žele razviti praktična znanja iz javne nabave i unaprijediti profesionalne kompetencije.

Predavači

Program izvode stručnjaci s praktičnim iskustvom u javnoj nabavi, pravu, EU projektima i edukaciji odraslih.

  • Ariana Vela, MBA, IPMA/A – vodeća konzultantica za EU fondove i mentorica programa.
  • Hrvoje Karažija, mag. iur. – stručnjak za pripremu i provedbu postupaka javne nabave, nositelj certifikata javne nabave i trener za javnu nabavu.
  • Ivana Leskovar, dipl. iur. – viša stručna savjetnica specijalistica u Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave, trenerica i certificirana stručnjakinja iz područja javne nabave.
  • Anđelko Rukelj, dipl. iur. – ovlašteni trener u sustavu javne nabave te stručnjak za pravnu zaštitu i praksu Državne komisije.

Zašto se prijaviti

Javna nabava jedno je od područja u kojem pravodobno i točno postupanje izravno utječe na zakonitost, učinkovitost i financijsku sigurnost rada javnih tijela. Za gradove, ustanove i trgovačka društva povezana s jedinicama lokalne samouprave dobro educirani zaposlenici znače kvalitetniju dokumentaciju, sigurniju provedbu postupaka, manje rizika u žalbenim postupcima i bolju pripremljenost za provedbu projekata financiranih iz nacionalnih i EU izvora.

Ovaj program polaznicima ne daje samo pregled propisa, nego ih vodi kroz konkretne primjere, praktične zadatke, konzultacije i simulaciju ispita. Time polaznici dobivaju znanje koje mogu odmah primijeniti u radu, a organizacije dobivaju sigurnije, samostalnije i kompetentnije zaposlenike u području javne nabave.

Sudjelovanje se posebno preporučuje svima koji žele pravodobno pripremiti zaposlenike za certifikaciju, smanjiti prostor za operativne pogreške i osigurati višu razinu profesionalnosti u provedbi nabavnih postupaka.

Prijave i dodatne informacije

Prijave su otvorene za oba termina. Za sudjelovanje je potrebno ispuniti prijavu putem stranica Učilišta EU PROJEKTI. Preporučuje se pravodobna prijava radi odabira željenog termina i lakše organizacije sudjelovanja. Prijava je dostupna ovdje.

Detalji programa dostupni su na mrežnoj stranici UEP-a: Specijalistički program izobrazbe u području javne nabave

Za dodatne informacije i dogovor oko sudjelovanja obratite se Učilištu EU PROJEKTI: Ulica kralja Zvonimira 49, 10 000 Zagreb, +385 1 5534 878, info@uep.hr

Odaberite termin koji najbolje odgovara vašem timu i osigurajte mjesto na programu koji polaznike priprema za sigurniji, učinkovitiji i profesionalniji rad u sustavu javne nabave.