Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

04. travanj. 2024.

Istraživanje potencijala ChatGPT-a u gradovima

Umjetna inteligencija je spremna promijeniti mnogo različitih sektora. Iako je ChatGPT započeo kao chatbot za online razgovore, već je postao mnogo više od toga. Ljudi ga traže za savjet i oslanjaju se na njegove usluge, što je slučaj na primjer u urbanizmu. Iako je još uvijek rano za masovni AI ChatGPT u gradu, sve je više gradskih vlasti voljnih eksperimentirati.

Što je Generativna umjetna inteligencija (Generative AI) i zašto je moramo biti svjesni?

Otvoreni AI chatbot ChatGPT izazvao je široke rasprave o prilikama, prednostima i rizicima koje stvara umjetna inteligencija. Ali jeste li znali da mnogi gradovi već koriste umjetnu inteligenciju (AI) u svojim svakodnevnim operacijama i da neki od njih također eksperimentiraju s Chat GPT-om?

Novi online ‘atlas’ detaljno opisuje urbane projekte umjetne inteligencije (AI) diljem svijeta, s fokusom na usklađivanje s etičkim načelima. Pokrenuo ga je Globalni opservatorij za umjetnu inteligenciju koji je inicijativa Koalicije gradova za digitalna prava i koju vode CIDOB – Barcelonski centar za međunarodne poslove, te gradovi Barcelona, London i Amsterdam.
Programi imaju za cilj pomoći gradovima da implementiraju AI učinkovito i etično kroz okvire i primjere projekata, politika i strategija iz stvarnog svijeta. Atlas urbane umjetne inteligencije do sada uključuje 211 inicijativa u 74 grada, a svi drugi gradovi su pozvani da evidentiraju svoje primjere.


Slika ChatGPT

Primjeri gradova koji su počeli testirati AI ChatGPT

Umjetna inteligencija je spremna promijeniti mnogo različitih sektora. Iako je ChatGPT započeo kao chatbot za online razgovore, već je postao mnogo više od toga. Ljudi ga traže za savjet i oslanjaju se na njegove usluge, što je slučaj na primjer u urbanizmu.
Iako je još uvijek rano za masovni AI u gradu, sve je više gradskih vlasti voljnih eksperimentirati.

Singapur je izradio alat nazvan “PAIR” pomoći AI

U Singapuru se, na primjer, AI jezični modeli kao što je ChatGPT već koriste za ubrzavanje uobičajenih zadataka za državne službenike. Kao i svi u gradskim vlastima, singapurski dužnosnici imaju tendenciju pisati puno kako bi kreirali politike, upravljali operacijama ili komunicirali s građanima. Ovdje bi veliki jezični modeli kao što je ChatGPT mogli pomoći.
Singapur je izgradio alat pod nazivom Pair koji je izgrađen na vladinom oblaku i integriran s Azure OpenAI, Microsoftovim velikim jezičnim načinom rada. To znači da alat može biti sastavni dio Microsoft Office-a u kojem državni službenici provode najviše vremena.


Slika AI projekt PAIR u Singapuru

AI može obaviti uobičajene zadatke poput istraživanja i izrade dokumenata o politici, odgovaranja na upite, sažimanja vijesti ili razumijevanja dugih dokumenata u kratkom vremenu. Pair podržava pisanje i osigurava da odgovori na upite građana budu u skladu s prethodnim komunikacijama.
Osim toga, alat može pomoći u redigiranju osobnih podataka iz dokumenata radi zaštite podataka. Trenutno Singapur planira uvesti Pair u suradnji s gradskom organizacijom Smart Nation i Uredom za digitalnu vladu za do 150.000 državnih službenika.

„Provodimo puno vremena pišući, bilo da kreiramo politiku, upravljamo operacijama ili komuniciramo s građanima. Ne samo da komuniciramo, već i kako razmišljamo“, rekao je Moses Soh, viši voditelj proizvoda u Open Government Products (OGP), internom singapurskom eksperimentalnom razvojnom timu koji razvija tehnologiju za rješavanje izazova javnog sektora.
Kada službenici odgovaraju na upite stanovnika, alat može osigurati da su odgovori u skladu s prethodnim komunikacijama agencije. Osim što podržava pisanje, Pair također može pomoći s drugim zadacima prirodnog jezika kao što je brzo redigiranje osobnih podataka iz dokumenata poput ugovora.

Dubai koristi virtualnog zaposlenika pokretanog umjetnom inteligencijom

Dubai je još jedan primjer grada koji prihvaća ChatGPT ili slične tehnologije: Dubai Electricity and Water Authority najavio je da će biti prvo komunalno poduzeće na svijetu koje će koristiti ChatGPT preko svoje podružnice Moro Hub, koja nudi digitalne usluge i usluge u oblaku. Ovo nastojanje ima za cilj pružiti usluge s umjetnom inteligencijom koje podržavaju klijente i zaposlenike.
Iako nema dodatnih dostupnih detalja, uslužni program će vjerojatno koristiti ChatGPT za interakciju s korisnicima kroz dijalog, za rad na potrebama i upitima i za podršku pisanju programskog koda. Uprava surađuje s Microsoftom na stvaranju digitalnih tehnologija i umjetne inteligencije za grad budućnosti u skladu sa svojim planom za umjetnu inteligenciju iz 2017.


Slika Virtualni zaposlenik Rammas u Dubaiju

Gradska uprava već koristi “virtualnog zaposlenika” koji pokreće AI pod nazivom Rammas a koji je do kraja 2022. odgovorio na blizu 7 milijuna upita.

Atlas urbane AI

Atlas urbane umjetne inteligencije prikazuje inicijative umjetne inteligencije u gradovima diljem svijeta. Pozivaju se gradovi da prijave svoje projekte. Baza podataka do sada prikazuje, kao što smo ranije naveli, 211 inicijativa u 74 grada. Većina ih se može naći u Aziji, Europi i Sjevernoj Americi.


Slika The Atlas of urban AI

Na primjer, Los Angeles koristi AI za bolje razumijevanje kvalitete zraka, dok London u Kanadi radi s tehnologijom za predviđanje vjerojatnosti da pojedinci postanu kronični beskućnici.

Kina, očekivano, puno ulaže u projekte AI

Kineska vlada mnogo ulaže u umjetnu inteligenciju za svoje operacije i brojne megagradove. Zemlja se utrkuje da sustigne SAD u pogledu korištenja umjetne inteligencije, ali i u smislu istraživanja i razvoja.
U tu svrhu, Kinezi puno ulažu u projekte umjetne inteligencije, a velike korporacije poput Alibabe, Baidua i Tencenta aktivno sudjeluju u promicanju kineskih sposobnosti umjetne inteligencije.

Vodeći europski gradovi koji koriste AI

U Europi etička uporaba umjetne inteligencije ima posebno važnu ulogu, što je također posljedica strogih smjernica kontinenta o zaštiti podataka i privatnosti. Amsterdam, London i Kopenhagen središta su AI inicijativa koje sežu od registara građana do izračuna teretnog prometa, prepoznavanja lica koje provodi policija ili upravljanja zelenim krovovima.

Evo i nekih primjera AI projekata koje je pokrenuo Amsterdam:

Registar algoritma – Registar algoritama je pregled algoritama koje grad Amsterdam koristi u svojim komunalnim službama.
Pametna mobilnost – S pravom digitalnom imovinom nastavljaju kontrolirati mobilnost u gradu i poboljšati kvalitetu javnih prostora.
Smart Health Amsterdam – Smart Health Amsterdam je regionalna mreža za inovacije vođene podacima i umjetnom inteligencijom u sektoru Life Sciences & Health u Amsterdamu.
Startup Amsterdam – Svrha Startup Amsterdam-a je jačanje start-up ekosustava u domeni tehnologije i inovacija.

Helsinki je također grad pionir umjetne inteligencije u Europi, koji se uglavnom fokusira na javne projekte koji izravno koriste građanima, kao što su chatbotovi za rodiljne klinike, zdravstveni savjeti, pretraživanje stanova za iznajmljivanje ili upravljanje knjižnicom.


Slika Helsinki i umjetna inteligencija

Barcelona je u ranoj fazi korištenja umjetne inteligencije. Nedavno je donijela strategiju umjetne inteligencije i testira aplikacije za praćenje razine popunjenosti plaža, klasificiranje izvješća o incidentima od strane građana i informiranje o donošenju odluka u socijalnim službama.

Lekcije naučene od AI u gradovima

Još je rano za sveobuhvatni zaključak o AI u gradovima. ChatGPT i drugi napredni alati do sada su pokrenuli mnoga pitanja, od mogućeg utjecaja na radna mjesta i obrazovanje do zabrinutosti za zaštitu podataka i moguće zlouporabe od strane aktera s lošim namjerama.

Dok škole i druge institucije pokušavaju zabraniti ChatGPT, čini se da gradovi koriste eksperimentalniji pristup. Čini se da je oslobađanje javnih službenika od zamornog jednoličnog posla i pružanje bolje usluge građanima do sada jasna prednost umjetne inteligencije.

Međutim, ni tvrdnja oko zabrane umjetne inteligencije u školama nije potpuno točna, što jasno pokazuje primjer ovih pet danskih srednjih škola koje su pokrenule dvogodišnji projekt koji će učenike naučiti kako pravilno koristiti AI alate, kao što je ChatGPT, umjesto da ih zabranjuju u učionici.
Etika korištenja umjetne inteligencije i velikih podataka za podršku radu budućih gradova također postaje sve važnija. Atlas urbane umjetne inteligencije očekuje da projekti budu pravedni i nediskriminirajući, transparentni i otvoreni, sigurni, održivi i odgovorni.

Glavna tehnološka direktorica OpenAI-ja Mira Murati također smatra da bi AI kao što je ChatGPT trebao biti reguliran. U intervjuu za Time rekla je da umjetna inteligencija treba biti usklađena s ljudskim vrijednostima kako bi radila na kontroliran, odgovoran način.

Vrijeme će pokazati koliko vrijednosti AI dodaje radu pametnog grada – ili čak gradovima koji još nemaju puno iskustva s pametnim tehnologijama. Međutim, u procjeni alata kao što je ChatGPT, moramo se pobrinuti da ih prosudimo prema etičkim i ljudskim standardima, a ne samo prema podacima koje prikuplja sama umjetna inteligencija.

AUTOR: Dražen Keresteny, mag.ing.el., Konzultant za digitalizaciju, Smart City i security
099 5373 900, drazen.keresteny@exe.cutor.eu

Otvoreni natječaji

Svi natječaji

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija