Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

25. siječanj. 2013.

Novi vodiči za programe Europa za građane i Mladi na djelu

Donosimo vam vijesti o objavljivanju novih vodiča za programe EU.

Europa za građane

U sklopu Programa Europa za građane objavljen je novi Programski vodič za 2013. godinu koji će vrijediti za sve natječaje u idućoj godini. Novi Programski vodič na službenim jezicima EU možete preuzeti ovdje.

Program Europa za građane potiče razvoj aktivnog europskog građanstva davanjem financijskih potpora organizacijama koje rade na osnaživanju osjećaja europskog identiteta i pripadnosti Europskoj uniji kroz umrežavanje i razmjenu znanja, iskustava i stavova. U programu mogu sudjelovati neprofitne organizacije, jedinice lokalne i regionalne samouprave, europske mreže te organizacije koje se bave istraživanjem europskih javnih politika (think tanks). U 2013. godini će se posebno poticati projekti koji podižu osviještenost o vrijednostima i pravima građana EU i mogućnostima koje ona pruža te projekti koji povećavaju građansko sudjelovanje u demokratskom životu EU.

Rokovi za prijavu projekata su:

 • 1. veljače 2013. godine – Bratimljenje gradova, Mreže bratimljenih gradova i Potpora projektima organizacija civilnog društva
 • 1. lipnja 2013. godine – Bratimljenje gradova, Projekti građana, Mjere potpore i Aktivno europsko sjećanje
 • 1. rujna 2013. godine – Bratimljenje gradova i Mreže bratimljenih gradova

Zbog nekoliko važnih promjena vezanih za proceduru prijave projekata, kriterija prihvatljivost i sl., Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske (UZUVRH) napravio je popis najvažnijih promjena u odnosu na dosadašnji Programski vodič:

 1. Link za prioritet Programa i godišnje prioritete za 2013.: (str. 7);
 2. Provedba projekata u okviru Aktivnosti 2, Mjere 1. i 2. nije predviđena za razdoblje 2013. godine (str. 9 i 12);
 3. Dostavljanje popratne dokumentacije prilikom prijave – više nije potrebno slati poštom, jedino na traženje Izvršne agencije za obrazovne, audio-vizualne i kulturne politike (str. 14);
 4. Uz već postojeće zemlje sudionice Programa (članice EU-a, Hrvatska, Makedonija, Albanija), Programu su pristupile i nove sudionice: Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina (str. 17);
 5. Vremenski rok za slanje obavijesti o izmjenama unutar projekta prema Izvršnoj agenciji (str. 24);
 6. PDV je prihvatljiv direktni trošak u slučaju kada nije moguće ostvariti povrat unutar nacionalnog poreznog sustava (str. 31);
 7. Dostavljanje garantnog pisma za projekte vrijednosti iznad 60.000€ na traženje Izvršne agencije (str. 24 i 32);
 8. Izvršenje pred-financiranja (str. 33);
 9. Dostavljanje popratne dokumentacije uz završni izvještaj za projekte vrijednosti 60.000 – 750.000€ (str. 33);
 10. Financiranje putem paušala u slučaju da je broj prihvatljivih sudionika i dana manji od predviđenih u projektu (str. 33);
 11. Prihvatljivi prijavitelji za Aktivnost 1. Mjera 1.1. i Mjera 1.2., te Aktivnost 4. (str. 36, 39 i 50);
 12. Aktivnost 1 – Mjera 1.1. više nema ograničenja po pitanju broja financijskih potpora koje može primiti jedna općina ili grad odnosno ovlaštena neprofitna organizacija (str. 36);
 13. Aktivnost 4: Maksimalno trajanje projekta je produženo na 18 mjeseci. Maksimalni iznos bespovratnih sredstava je 100.000 eura i 70 % od ukupnog iznosa projekta (str. 51);
 14. Pojednostavljen je paušalni sustav – stope se nalaze u Aneksu 4, (str. 60).

Mladi na djelu

Program Mladi na djelu najveći je program Europske unije koji potiče neformalno i informalno obrazovanje, a namijenjen je mladima od 13 do 30 godina, organizacijama aktivnim u radu s mladima te javnim tijelima na lokalnoj i regionalnoj razini. Program Mladi na djelu promiče aktivno građanstvo i sudjelovanje mladih, potiče uzajamno razumijevanje i toleranciju među mladima iz različitih zemalja, podupire razvoj kvalitetnih sustava potpore aktivnostima mladih i za mlade te promiče suradnju na europskoj razini na području donošenja i provođenja politike prema mladima.

Zavisno od vrste projekta i prijavitelja, projekti se prijavljuju nacionalnoj agenciji (u Hrvatskoj je to Agencija za mobilnost i programe EU) u okviru neke od stalnih akcija Programa, ili Izvršnoj agenciji za obrazovnu, audiovizualnu i kulturnu politiku za specijalizirane natječaje koji se najčešće raspisuju periodički. Razmjene mladih, nacionalne i transnacionalne inicijative mladih, projekte dugoročnog volontiranja, projekte koji potiču aktivno sudjelovanje mladih i dijalog s donositeljima odluka te projekte osposobljavanja i umrežavanja osoba aktivnih u radu s mladima možete prijaviti Agenciji za mobilnost i programe EU na nekom od tri roka u 2013. godini – 1. veljače, 1. svibnja i 1. listopada.

Programski vodič je namijenjen svima koji žele sudjelovati u programu Mladi na djelu. Sadrži informacije o prioritetima, Akcijama i glavnim odlikama Programa, kao i kriterije i uvjete sudjelovanja. Novo izdanje vodiča možete pronaći na web-stranicama Agencije za mobilnost i programe EU na hrvatskom i engleskom jeziku.

Otvoreni natječaji

Svi natječaji

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija