Osnove programa Zelena infrastruktura i Kružno gospodarenje zgradama
U okviru aktivnosti Radne skupine za programe i fondove EU-a održana je online prezentacija osnova budućih programa Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja za razdoblje 2021-2027. Sastanak je bio uvod u buduće programiranje pri čemu su gradovi pozvani da dostave informacije o svojim potrebama i prijedloge projektnih intervencija u predmetna područja.
Prezentaciju je održala voditeljica odjela Anka Javora iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, koja je objasnila da su programi planirani u skladu s najavljenim politikama i prioritetima Europske unije za sljedeće razdoblje (Zelena Europa, Urbana agenda za EU, Akcijski plan za kružno gospodarstvo…) te ciljaju na adresiranje urbanih izazova s kojima se susreću gradovi diljem EU-a. Neki od tih izazova uključuju probleme nekontrolirane urbanizacije, nedovoljnog korištenja urbanog zemljišta, smanjenje kvalitete prostora i zraka, neiskorištenih zgrada, skupog zbrinjavanja građevinskog otpada nastalog rušenjem i slično. Prezentaciju u pdf-u možete preuzeti ovdje.
Ciljevi planiranog programa Zelene infrastrukture su: kvalitetno planiranje i upravljanje razvojem zelene infrastrukture; unaprijeđena, raširena i lako dostupna zelena infrastruktura u urbanim područjima; te visoka razina znanja i društvene svijesti o održivom razvoju urbanih područja.
Ciljevi planiranog programa Kružnog gospodarenja zgradama i prostorom su: kružna obnova neiskorištenih i/ili zapuštenih odnosno nedovoljno i/ili neodgovarajuće korištenih prostora i zgrada; razvoj sustava kružnog gospodarenja prostorom i zgradama; te cjeloživotni utjecaj svojstava zgrade na okoliš.
Rezultati ankete provedene koncem prošle godine u kojem je sudjelovalo 50 gradova i 80 općina, pokazali su da 80% JLS-a nema usvojene programe ni strategije zelene infrastrukture te da 60% JLS-a nema sistematsko praćenje podataka o zelenim površinama na svom području. U pogledu kružnog gospodarenja prostorom i zgradama, 80% ispitanika nije upoznato s projektima te vrste na svom području. Zbog toga su potrebni dodatni napori u promoviranju koncepata zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama. Za dodatne informacije pozivamo vas da pogledate i proučite materijale koji su dostupni na stranicama resornog Ministarstva:
Brošura i video energetske obnove javnih i višestambenih zgrada
Brošuru „Zelena budućnost grada“
Prezentacijama s konferencije „Zelena budućnost grada“od 11. studenog 2019. godine
Na online prezentaciji sudjelovalo je 17 članova Radne skupine koji su predstavljali 12 gradova te su tom prilikom uputili prva pitanja i sugestije za unaprjeđenje budućih programa. U narednim tjednima Udruga gradova surađivat će s MGIPU-om kako bismo omogućili izradu što kvalitetnijih programa čiji će primarni korisnici biti gradovi, odnosno jedinice lokalne samouprave.