14. siječanj. 2022.

Otvoren javni poziv za dodjelu certifikata “Grad za mlade”

Povjerenstvo za dodjelu certifikata “Grad za mlade“ donijelo je odluku o objavi drugog javnog poziva za dobivanje Certifikata. Poziv će biti otvoren do 28. veljače. Kriteriji su ažurirani s obzirom na prvi poziv iz prošle godine, a sve informacije dostupne su na web stranici Certifikata.

Sve informacije, potrebnu dokumentaciju te nacrte potrebnih dokumenata možete pronaći na www.udruga-gradova.hr/grad-za-mlade.

Podsjetimo, sustav certificiranja gradova za politike usmjerene mladima pokrenula je Udruga gradova, u suradnji sa svojim partnerima.

Odluku o pokretanju postupka certificiranja donijelo je Predsjedništvo Udruge gradova, a istom odlukom predviđeno je osnivanje Povjerenstva za dodjelu certifikata koje je ujedno ovlašteno i za formiranje samih kriterija.

Povjerenstvo ima 9 članova, a svoje predstavnike u Povjerenstvu imaju relevantne organizacije i institucije na polju rada s mladima, odnosno sve partnerske organizacije u ovom projektu. To su:

• Središnji državni ured za demografiju i mlade
  • Institut za društvena istraživanja u Zagrebu
  • Agencija za mobilnost i programe EU
  • Mreža mladih Hrvatske
  • Savez društava naša djeca
  • Udruga gradova u Republici Hrvatskoj

Definirano je ukupno osam tematskih područja:

• Participacija
  • Demografski poticaji i mjere
  • Zapošljavanje
  • Mobilnost
  • Zdravlje i sport
  • Rad s mladima i kultura
  • Obrazovanje
  • Informiranje

Kriteriji su definirani na temelju analize postojećih modela certificiranja u Europi, ukupno njih sedam.

U sklopu prvog javnog poziva, koji je objavljen u 2021. godini, devet hrvatskih gradova dobilo je titulu “Grada za mlade“ – Karlovac, Koprivnica, Labin, Novska, Opatija, Rijeka, Šibenik, Varaždin i Zabok.