Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

10. studeni. 2022.

Plan razvoja obrazovanja na e-Savjetovanju

Nacrt Nacionalnog plana razvoja sustava obrazovanja do 2027. dostupan je za komentiranje. Poseban dio posvećen je analizi potreba i potencijala te glavnim izazovima u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te osnovnoškolskog obrazovanja te predloženim mjerama. Pogledajte…

Savjetovanje je otvoreno OVDJE.

Molimo vas da obratite pažnju na točku 4. Sažetak analize razvojnih potreba i potencijala i glavni izazovi u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja.

Decentralizirano financiranje navodi se kao jedan od razloga nastanka regionalnih razlika u javnim izdacima za RPOO: „Financiranje RPOO-a isključivo iz lokalnih sredstava bez uplata iz državnog proračuna te nepostojanje jamstva upisa djece u RPOO (zakonski zajamčeno pravo na RPOO) dovode u pitanje pravednost i učinkovitost sustava.“

Nadalje, identificirano je 6 glavnih izazova od kojih se ističe nedostatan broj ustanova za RPOO i broj mjesta u takvim ustanovama, nedovoljan broj odgojitelja kao prepreka proširenju RPOO-a , osobito odgojitelja i stručnih suradnika u ruralnim i slabije razvijenim područjima. Također, tvrdi se da postojeći model financiranja otežava veću uključenost u predškolsko obrazovanje, a podjela odgovornosti u pogledu RPOO-a između središnje i lokalne vlasti nije optimalna i utječe na učinkovitost sustava. Obitelji u nepovoljnom položaju suočene su s većim izazovima u pogledu dostupnosti RPOO-a, a nedostatna je i primjena postupaka osiguravanja kvalitete u RPOO-u. Kratak program predškole za djecu koja nisu uključena u redovite programe RPOO-a ne može omogućiti djetetu iste mogućnosti za uključivanje u sustav osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja.

Stoga je u sklopu točke 5 definiran Posebni cilj broj 1: Omogućiti pristupačnost sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja svakom djetetu u sklopu kojeg je predloženo 6 mjera.

Mjera 1.1. Osigurati potrebnu infrastrukturu kako bi se omogućila dostupnost kvalitetnog RPOO-a

Mjera 1.2. Svakom djetetu u dobi od 6 godina osigurati pristup odgoju i obrazovanju kao dijelu obveznoga odgojno-obrazovnog sustava i osigurati pretpostavke za besplatni rani i predškolski odgoj i obrazovanje za svu djecu uz pomoć postupnog pristupa

Mjera 1.3. Donijeti ključne politike o odgojiteljima, osigurati odgovarajući broj i kvalitetu odgojitelja, stručnih suradnika i rukovoditelja te povećati atraktivnost zanimanja

Mjera 1.4. Unaprijediti model financiranja i ojačati ulogu središnje vlasti u donošenju dijela ključnih odluka u RPOO-u

Mjera 1.5. Povećati jednakost dostupnosti RPOO-a djeci iz različitih JLP(R)S, kao i djeci u nepovoljnom položaju

Mjera 1.6. Unaprijediti postupke osiguravanja kvalitete u RPOO-u

Mjera 1.7. Povećati razinu internacionalizacije ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja

Ljubazno vas molimo da obratite pažnju na objavljeni Nacrt, posebice na istaknute izazove i predložene mjere, te da komentirate direktno na poveznici e-Savjetovanja: https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=22062#_Toc108010567 ili pošaljete svoje komentare na info@udruga-gradova.hr

E-savjetovanje otvoreno je do 19.11.

Nacrt ćemo komentirati kao Udruga gradova, ali i kao Mreža Cjeloživotno učenje za sve u kojoj je Udruga gradova aktivan član. Mreža je nastala u sklopu projekta „Cjeloživotno obrazovanje dostupno svima“ koji financira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Nositelj projekta je Institut za razvoj obrazovanja, a Udruga gradova partner na projektu.

Otvoreni natječaji

Svi natječaji

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija