Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

11. listopad. 2020.

Portal Pametni gradovi – sve ideje i informacije na jednom mjestu

Želite li se pohvaliti dobrim i pametnim rješenjima koja već primjenjujete u svome gradu ili ste tek u potrazi za dobrom idejom? Posjetite portal Pametni gradovi koji od početka podupire i promovira naša Udruga.

Izazovi s kojima se sve više suočavaju gradovi budućnosti uključuju prometna i populacijska zagušenja, zagađenja, duže lance opskrbe hranom, kriminal, klimatske promjene, nejednakost dohotka, sporu i neučinkovitu državnu birokraciju i gomilanje instanci i institucija, korupciju, nesigurnost, nedostatak pristupa osnovnim uslugama i preduvjetima opstanka – zdravstvenoj zaštiti, stanovanju i obrazovanju…

Budućnost se, imajući sve ovo pred sobom, ne čini svijetlom, stoga je način na koji gradimo nove gradove od temeljne i izuzetne važnosti za različita područja – od klimatskih promjena do ekonomske vitalnosti, od naše dobrobiti do osjećaja međusobne povezanosti. Svi ovi naprijed spomenuti problemi neće nestati sami od sebe, već će se i dalje intenzivirati. Uostalom, 1950. godine u gradovima je živjelo nešto više od 751 miliona ljudi. Danas globalno gradsko stanovništvo premašuje 4,2 milijarde. Ujedinjeni narodi predviđaju da će udio čovječanstva koji živi u gradovima i oko njega dostići čak 68% do 2050. godine, dodajući dodatnih 2,5 mlrd. ljudi u gradsko okruženje širom svijeta, jer se više od 1,5 milijuna ljudi seli i rađa u gradovima svaki dan. Kairo, primjerice, raste za dva milijuna stanovnika godišnje, uz napomenu da se radi o “konzervativnoj” i optimističnoj procjeni.

Urbani svijet uvelike radi na planiranju gradova budućnosti i zalaže se za dizajn zajednice koji je usmjeren na ljudsku interakciju. Većina tehnologa i inženjera zauzeta je istraživanjem kako graditi pametne gradove i koje im mogućnosti dati. No također je važno pitati tko će živjeti u njima i što znači biti građanin pametnog grada. Upravo se tim temama bavi portal Pametni gradovi.

Predviđa se da će globalno tržište pametnih gradova doseći 400 milijardi dolara godišnje do kraja 2020. a do 2025. stvorit će poslovne prilike s tržišnom vrijednošću od 2,46 bilijuna američkih dolara. Pametni će gradovi dati više digitaliziranih usluga i jaku infrastrukturu za analizu podataka, što će dovesti do povećane potrošnje na tehnologiju. Što znači da ćemo čuti više o usponu pametnih gradova i njegovim širenjima. Uz to, tehnologija pametnih kuća također će rasti i postajati interaktivnija s ljudima. Prema istraživanju, industrija pametnih kuća doseći će 50 milijardi dolara do kraja 2020. Internet stvari (IoT) neprestano se širi i nastavit će to činiti ubuduće. Razmještanje 5G mreža dramatično će ubrzati upotrebu povezanih IoT uređaja s preko 20 milijardi već predviđenih.

Gdje je tu Hrvatska?!

Hrvatska je, uglavnom, sramežljivo krenula u tom smjeru. To je još jedan od razloga zašto je pokrenut portal http://www.pametni-gradovi.eu/ čiji je cilj postati relevantno mjesto za informiranje javnosti o temama sastavnica pametnih gradova kao što su proizvodi i usluge za projekte pametnih gradova, digitalizacija, 5G, IoT, mobilnost, zelena i održiva energija, znanost, obrazovanje, sigurnost i druge.

Također, u Hrvatskoj postoje mnoge, manje ili veće, kvalitetne tvrtke koje imaju sjajna vlastita pametna rješenja ili su zastupnici vrhunskih svjetskih brendova koji imaju i znanje i iskustvo u raznim sferama razvoja pametnih gradova. Želja je promovirati njihova rješenja, njihove proizvode i usluge te ih spajati sa županijama, gradovima i općinama koji traže pametna razvojna rješenja i žele pronaći najbolje proizvode i usluge po mjeri svoje sredine.

Pozivamo vas stoga da budete prisutni na portalu, iz njega crpite ideje drugih gradova, umrežavate se s tvrtkama koje vam nude pametna, povoljna i provjerena rješenja te pratite novosti.

I zaključno, namjera je osnivača portala pa tako i naše Udruge koja portal podržava, tijekom predstojećih godina izgraditi reprezentativan i relevantnan “zajednički krov” za gradove, tvrtke i medije posvećene ideji pametnih gradova.

Za više informacija obratite se s punim povjerenjem na e-mail: marketing@pametni-gradovi.eu

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija