Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

15. svibanj. 2024.

Rijeka uspješno provela inovaciju s Vijećem građana

U Rijeci je, 14. svibnja, održana konferencija „Vijeće građana Rijeke: Više participacije – Više demokracije“ na kojoj je predstavljen proces uspostavljanja i rada prvog vijeća građana u Hrvatskoj te postignuti rezultati i naučene lekcije. Konferencija je omogućila prostor za razmatranje i utvrđivanje prilika te izazova za uspostavljanje i organiziranje vijeća građana u drugim jedinicama lokalne samouprave u Hrvatskoj.

Konferenciju su suorganizirali Grad Rijeka, Udruga gradova u RH, Zaklada Friedrich Ebert i Udruga za razvoj civilnog društva SMART pa su se na otvorenju konferencije prisutnima obratili gradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović, ujedno i potpredsjednik Udruge gradova, gradonačelnik Grada Poreča Loris Pešurić, također potpredsjednik Udruge gradova te članica Vijeća građana Rijeke Doris Sošić.

Gradonačelnik Filipović zahvalio se svima koji su sudjelovali u ovom projektu, posebice članovima Vijeća građana Rijeke, prvog takve vrste u Hrvatskoj, naglasivši kako ova konferencija nije samo prilika da se još jednom progovori o organizaciji Vijeća građana Rijeke, već i o aktualnoj temi demokratizacije. „Vjerujem da ne iznenađuje da je prvo vijeće građana u Hrvatskoj organizirano upravo u Rijeci, iz koje je krenula inicijativa za uvođenjem Građanskog odgoja i obrazovanja, a sada i Zdravstvenog odgoja u osnovne škole, kao projekata koji mijenjaju zajednicu nabolje. Nadamo se da će se ovaj projekt pročuti više i diljem Hrvatske te da će i neki drugi gradovi primijeniti ovu demokratsku inovaciju u svojim sredinama“, kazao je riječki gradonačelnik. U ime Udruge gradova čestitke Gradu Rijeci na organizaciji prvog Vijeća građana uputio je potpredsjednik Udruge gradova Pešurić: „Danas se suočavamo s velikom prijetnjom za liberalnu demokraciju, što rezultira nepovjerenjem u institucije, a onda i time da se sve manje ljudi želi politički aktivirati, pogotovo mlađi ljudi. Zato su važne ovakve konferencije kako bi sagledali što treba napraviti da se što više ljudi uključi u demokratske procese.“

Vijeće građana Rijeke okupilo je 33 nasumično odabranih građanki i građana koji su tijekom susreta koji su se održavali od početka studenog do početka prosinca 2023. godine učili, konzultirali se, raspravljali i donijeli preporuke za razvoj mjesne samouprave i aktivnog građanstva u Rijeci. Na posljednjem susretu članovi Vijeća građana Rijeke gradonačelniku su predali 90 preporuka, a nakon provedene analize, u ožujku gradonačelnik Rijeke Marko Filipović prihvatio 48 preporuka Vijeća za unaprjeđenje mjesne samouprave u Rijeci i povećanje sudjelovanja građana u razvoju lokalne zajednice.

Vijeće građana (eng. citizen assembly) alat je participativne demokracije koji omogućava snažnije uključivanje građana u procese odlučivanja o stvarima koje su bitne za lokalne zajednice. Poput participativnog budžetiranja ono osnažuje građanski aktivizam i interes za lokalne poslove, povećava svijest i znanje građana o mogućnostima i ograničenjima lokalne samouprave te štiti demokratske procese od štetnih pojava i trendova koje ugrožavaju funkcioniranje suvremenih demokratskih sustava.

U sklopu konferencije održan je uvodni panel „Demokratizacija demokracije – Građani u fokusu“, u kojem su sudjelovali redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu Berto Šalaj, gradonačelnica Pazina Suzana Jašić te zamjenik gradonačelnika Varaždina Miroslav Marković.

Pilot-projekt „Vijeće građana Rijeke“ predstavio je voditelj projekta Igor Bajok iz Udruge za razvoj civilnog društva SMART, a svoje iskustvo sudjelovanja u radu Vijeća, od poziva gradonačelnika do preporuka za gradonačelnika, prenijeli su članice i članovi Vijeća građana Rijeke.

Konferencija je uključila i radionice na temu „Kako pokrenuti i organizirati vijeće građana?“. Tako su predstavnici Grada Rijeke, Udruge gradova, Udruge SMART te Zaklada Friedrich Ebert vodili razgovore s sudionicima konferencije o ulozi grada u pokretanju lokanog vijeća građana, zadacima gradova u organizaciji vijeća te odlukama i utjecaju vijeća građana; zatim procesu organizacije vijeća građana, uključujući nasumični odabir članova te učenje, raspravljanje i odlučivanje u vijeću građana; a potom i o financijskom okviru za uspostavljanje i rad vijeća građana.

Više o radu prvog vijeća građana u Rijeci na mrežnim stranicama Grada Rijeke i web stranici projekta Vijeće građana Rijeke.

Članak preuzeti i prilagođen sa rijeka.hr

Otvoreni natječaji

Svi natječaji

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija