Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

02. ožujak. 2015.

Sastanak o rezultatima istraživanja potreba za obukama na lokalnoj razini

U okviru projekta ”Strengthening of local decision makers in South East Europe (LL SEE)” u Beogradu je 27. veljače održan sastanak projektnih partnera. Sastanak je bio fokusiran na verifikaciju rezultata provedenog istraživanja o potrebama lokalnih dionika za obukama koje bi povećale kapacitete isporučitelja vodnih usluga i jedinica lokalne samouprave za provedbu infrastrukturnih projekata financiranih od međunarodnih organizacija i banaka.

Istraživanje je obuhvatilo 4 države uključene u projektne aktivnosti: Hrvatsku, BiH, Srbiju i Makedoniju. Ispitano je 15 lokalnih jedinica, isti broj komunalnih poduzeća (isporučitelja vodnih usluga), 5 udruženja lokalnih vlasti, 5 udruženja isporučitelja vodnih usluga, NALAS, IAWD, 4 međunarodne financijske institucije (SECO, KfW, WB, EBRD) te 4 konzultanta – ukupno 119 provedenih razgovora s predstavnicima spomenutih dionika.

Rezultati su pokazali da većina ispitanika smatra da pravilna priprema i provedba kapitalnih infrastrukturnih investicija izravno ovisi o dobro razvijenom sustavu komunalnih usluga na lokalnoj razini. Današnji komunalni sustav u državama jugoistočne Europe karakterizira: nedostatni ili zastarjeli zakonski okviri, neodgovarajući status komunalnih usluga u radu lokalne samouprave, snažan utjecaj socijalnih prioriteta i politika na planiranje i provedbu komunalnih usluga, politička imenovanja upravljačkog osoblja koja utječu na stabilnost komunalnog sustava, nedovoljan broj stručnog kadra u odjelima za komunalno gospodarstvo i komunalnim poduzećima te nedostatak financijskih sredstava za infrastrukturne investicije. Istraživanje zaključuje da postoji snažna potreba za organiziranje obuke za više upravljačko osoblje u jedinicama lokalne samouprave i komunalnim poduzećima o učinkovitom i djelotvornom organiziranju sustava komunalnih usluga na lokalnoj razini.

Kroz rad u grupama prisutni predstavnici projektnih partnera identificirali su 5 najvažnijih tema oko kojih će se izraditi prijedlog programa obuka: a) Učinkovito i održivo organiziranje komunalnih poslova na lokalnoj razini, b) Određivanje cijena komunalnih usluga, c) Upravljanje projektnim ciklusom, d) Upravljanje imovinom i smanjenje vodnih gubitaka, e) Javna nabava i pravila međunarodnih financijskih institucija.

Sljedeći korak je razrada programa isporuke obuka te pripremanje tematskih modula sukladno nalazima istraživanja o poželjnim formama obuka i metodologiji (naglasak na razmjeni iskustava i praktičnim primjerima, obrađivanje studija slučaja, provedba studijskih putovanja itd.).

Otvoreni natječaji

Svi natječaji

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija

Lokalna Hrvatska