Studijski posjet predstavnika kosovskih gradova hrvatskim gradovima

Od 15. do 18. prosinca 2021. godine predstavnici kosovskih gradova, općina i ministarstava boravili su u Hrvatskoj i razmjenjivali iskustva i znanja s hrvatskim kolegama. Posjetili su Grad Samobor, Grad Karlovac i Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
U četvrtak, 16. prosinca održan je radni sastanak u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Ispred Ministarstva sastanku su nazočili Bojan Linardić, ravnatelj Zavoda za prostorni razvoj, Romana Romić, voditeljica Službe za izdavanje građevinskih dozvola, Tihana Matota, voditeljica Službe za prostorne planove regionalne i lokalne razine te Lidija Majcan Horvat, voditeljica Službe za investicije. Sudionici su detaljnije upoznati s hrvatskim pravnim okvirom u prostornom planiranju te provedbom istog, dokumentacijom prostornog uređenja u RH i nadležnim organima za izdavanje, a bilo je riječi i o komunikaciji i suradnji između središnje i lokalne razine vlasti u području prostornog uređenja u Republici Hrvatskoj.
U drugom dijelu dana delegacija je otputovala u Samobor. Na samom početku pozdravili su ih gradonačelnica Petra Škrobot i zamjenik Petar Burić. U ime Grada Samobora na sastanku su nazočili i Marinko Džepina, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj i projekte Europske unije i Davor Bošković, pročelnik Upravnog odjela za provođenje dokumenata prostornog uređenja i gradnju. Predstavnike kosovskih gradova, općina i ministarstava upoznali su sa glavnim izazovima u provedbi prostornih planova, podjelom dužnosti unutar gradske uprave, procesom izrade dokumenata prostornog uređenja i mnogim drugim temama bitnim za razvoj lokalnih zajednica.
U petak, 17. prosinca delegacija je posjetila Grad Karlovac. Sudionike sastanka pozdravio je gradonačelnik Damir Mandić nakon čega je uslijedilo izlaganje Vesne Ribar, pročelnice Upravnog odjela za prostorno uređenje i poslove provedbe dokumenata prostornog uređenja i Ane Hranilović Trubić, pročelnice Upravnog odjela za gradnju i zaštitu okoliša. Fokus je bio na postupcima izdavanja građevinskih dozvola, urbanizmu i stanovanju te nezakonitoj gradnji. Nakon izlaganja i rasprave uslijedio je obilazak primjera dobre prakse.
Studijski posjet organiziran je pod pokroviteljstvom Njemačkog društva za međunarodnu suradnju (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit – GIZ) i Udruge kosovskih gradova i općina, u suradnji s Udrugom gradova u RH. Dojmovi sudionika su pozitivni te se slažu kako je ova vrsta susreta idealna prilika da se na konkretnim primjerima s ljudima iz struke upoznaju s dobrim praksama koje mogu preslikati u svoje lokalne sredine.