18. listopad. 2022.

U Osijeku održan skup “Dugoročna vizija za ruralna područja EU”

Dana 7. listopada 2022. u Osijeku je održan skup “Dugoročna vizija za ruralna područja EU – prema jačim, povezanim, otpornijim i naprednijim ruralnim područjima” i panel rasprava “Holistički pristup za održivi i pravedan ruralno/urbani razvoj”. Događanje je organizirano kao dio projekta SUSTINEO – Suradnjom, sudjelovanjem, istraživanjem i edukacijom za održivost, u suradnji s Europskim gospodarskim i socijalnim odborom (EGSO).

Skupom, koji je bilo moguće pratiti i na daljinu, obilježen je Europski tjedan održivog razvoja koji za cilj ima poticanje i bolju vidljivost aktivnosti, projekata i događanja koja promiču održivi razvoj i Globalne ciljeve održivog razvoja. Lidija Pavić-Rogošić, direktorica ODRAZ-a i članica EGSO-a, u uvodnom pozdravu je predstavila ciljeve skupa i u kratkim crtama objasnila ciljeve i aktivnosti projekta SUSTINEO.

Održivi razvoj ruralnih zajednica u Slavoniji – Mirna Šmit, Zaklada Slagalica – prezentacija dostupna OVDJE

Zaklada Slagalica provodi različite projekte, programe, inicijative i akcije na području pet slavonskih županija koje su većinom ruralne zajednice. U radu u zajednici uočavaju probleme, mapiraju resurse, planiraju rješenja i organiziraju zajednice. Organizacija zajednice uključuje integraciju svih dionika unutar zajednice koje čine; škola, mladi, lokalni poduzetnici, javne institucije, lokalna uprava – svi ovi dionici čine lokalnu grupu za razvoj. Razvoj društvenog kapitala u zajednicama je preduvjet za ulaganja i podizanje kvalitete života svih članova zajednice. Preduvjeti za održivost zajednica su; aktivna i kontinuirana podrška organizacijama civilnog društva, neformalnih grupa, pojedinaca i predstavnika lokalnih vlasti, razvoj lokalnih javnih politika koje prepoznaju važnost ulaganja u projekte i inicijative, podrška te međusektorska suradnja u zajednici.

Dugoročna vizija za ruralna područja EU-a i Ruralni pakt – Lidija Pavić-Rogošić, ODRAZ/EGSO – prezentacija dostupna OVDJE

Europska komisija objavila je 30. lipnja 2021. priopćenje u kojem se utvrđuje dugoročna vizija ruralnih područja EU-a do 2040. U njoj se identificiraju područja djelovanja prema jačim, povezanim, otpornijim i prosperitetnijim ruralnim područjima i zajednicama. Vizija se temelji na predviđanjima i opsežnim savjetovanjima s građanima i drugim dionicima iz ruralnih područja, a u okviru nje predložen je Ruralni pakt i Akcijski plan za ruralna područja, s ciljem da naša ruralna područja učinimo snažnijima, povezanima, otpornima i prosperitetnima.

Predstavljanje mišljenja EGSO-a o Dugoročnoj viziji za ruralna područja EU-a i održivi razvoj ruralno-urbanih područja / Ruralni pakt – očekivanja i uloga EGSO-a – Piroska Kallay, EGSO – prezentacija dostupna OVDJE

Europski gospodarski i socijalni odbor je savjetodavno tijelo koje predstavlja organizirano civilno društvo. EGSO je godinama intenzivno angažiran u promicanju holističkog pristupa održivom ruralnom/urbanom razvoju: Nedavna mišljenja EGSO-a za institucije EU-a: Ususret sveobuhvatnoj strategiji za održiv urbani i ruralni razvoj (NAT/820) i Dugoročna vizija za ruralna područja EU-a (NAT/839). Istaknuto je da se mora jamčiti dobra kvaliteta života u ruralnim područjima i prosperitet kako bismo osigurali da niti jedno područje ili građanin ne budu „zapostavljeni“. Isto tako, moramo provesti sveobuhvatnu i holističku strategiju za uravnotežen, kohezivan, pravedan i održiv ruralni i urbani razvoj.

Pogled ERCA-e na provedbu Vizije za ruralna područja / Poruke Europskog ruralnog parlamenta – Tom Jones, ERCA, Europski savez ruralnih zajednica – prezentacija dostupna OVDJE

ERCA pozdravlja inicijativu Europske komisije o dugoročnoj viziji za ruralna područja. ERCA potiče Komisiju da promiče i podupire prepoznavanje i provedbu Vizije na razini država članica, regionalnih i lokalnih vlasti, uvijek osiguravajući punu uključenost svih socijalnih partnera i ostalih organizacija civilnog društva. ERCA se obvezuje, ovisno o svojim resursima, da će angažirati svoje članstvo u nacionalnim ruralnim pokretima za postizanje sporazuma, unutar i između zajednica, nadograđujući i promičući postojeću dobru praksu, kao što je Koncept pametnih sela.

Doprinos SP ZPP 2023. – 2027. razvoju ruralnih područja RH – Ivan Ciprijan, Ministarstvo poljoprivrede RH – prezentacija dostupna OVDJE

Provedbom intervencija iz SP ZPP-a će se doprinijeti zaustavljanju negativnih demografskih trendova te revitalizaciji sela. Sinergijskim učinkom provedbi intervencija iz SP ZPP-a doprinijet će se osiguravanju boljih uvjeta života u ruralnim područjima odnosno održivom razvoju ruralnih područja te stvaranju okruženja poželjnog za rad i život.

Vizija za ruralna područja i Ruralni pakt – pogled civilnog društva – Verica Mušić, HMRR-Hrvatska mreža za ruralni razvoj – prezentacija dostupna OVDJE

Najvažnije promjene za LEADER/CLLD u novom programskom razdoblju – 2021.(2023.) – 2027. je fleksibilnost koja se nudi državama članicama u osmišljavanju intervencija i sustava kontrole i kazni – omogućiti definiranje posebnog sustava provedbe LEADER/CLLD-a, kojim će se ostvarivati postavljeni ciljevi i koherentan je sa specifičnim značajkama/načelima LEADER metode (npr. „small scale“ – projekti male vrijednosti, odozdo prema gore, orijentiranost na zajednicu…).

Predstavljanje istraživanja „Utjecaju LAG-ova na održivi lokalni razvoj“ – Danijel Baturina, Pravni fakultet, Sveučilište u Zagrebu – prezentacija dostupna OVDJE

Predstavljeni su metodologija i rezultati istraživanja mogućnosti i ograničenja djelovanja LAG-ova u Hrvatskoj provedenog kroz fokus grupu, anketu te studiju slučaja u sklopu projekta SUSTINEO.

U panel raspravi “Holistički pristup za održivi i pravedan ruralno/urbani razvoj” sudjelovali su Piroska Kallay, Tom Jones, Gojko Bežovan (Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Ivan Ciprijan i Verica Mušić. Govorilo se o potrebnim mjerama i akcijama za postizanje holističke strategije za urbano/ruralni razvoj, preporukama EGSO-a i ERCA-e i mogućnostima suradnje između različitih dionika na nacionalnoj i EU razini.

Nakon konferencije i panel rasprave, sudionici su posjetili Tvornicu ulja Čepin kao primjer dobre prakse. Tvornica zapošljava lokalno stanovništvo i koristi lokalne resurse za proizvodnju. Vodeći je hrvatski prerađivač zrna uljarica s godišnjim kapacitetom prerade od 150 000 tona i proizvodnjom od 32 milijuna litara rafiniranih ulja godišnje.

Snimka konferencije je dostupna OVDJE.

Otvoreni natječaji

Svi natječaji

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija

Lokalna Hrvatska