20. studeni. 2020.

Udruga gradova očitovala se na zakonske izmjene

Udruga gradova iznijela je svoja stajališta o najavljenim izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te Zakona o lokalnim izborima.

Ministarstvu smo iznijeli niz primjedaba, sve na tragu zaključaka sa sjednice Predsjedništva Udruge održane 23. rujna, odnosno sa sjednica Užeg predsjedništva, održanih 12. i 20. studenoga 2020.

Zatražili smo, kad se već “dira” u zakone, preciznije propisivanje prijenosa poslova sa županija u samoupravni djelokrug gradova te obvezno propisivanje osiguranja sredstava u slučaju (i prečestog) stvaranja novih obaveza gradovima.

Prigovorili smo prekratkom, neutemeljenom roku za javno savjetovanje jer kolidira s odredbama Zakona o pravu na pristup informacijama i presudom Visokog upravnog suda.

Pročitajte tekst očitovanja:

2020. Očitovanje UG na Zakon o lokalnoj

Osvrnuli smo se na predložene izmjene Zakona o lokalnim izborima, u prvom redu stoga što “koncepcija” oko budućeg zamjenjivanja gradonačelnika direktno narušava institut nespojivosti dužnosti na lokalnoj razini ustanovljen još 1993. godine i dosljedno primjenjivan do danas.

Zahvaljujemo svima na doprinosu. Komentare smo nastojali, kao i obično, uskladiti i objediniti u najvećoj mogućoj mjeri.