Utjecaj lokalnih jedinica na zaustavljanje klimatskih promjena

Uoči Dana planeta Zemlje, uzimajući u obzir sveprisutne nesigurnosti, kako ekonomske tako i zdravstvene te ekološke, Prijatelji životinja sastavili su niz dobronamjernih prijedloga koji predstavljaju malen iskorak prema održivom načinu življenja s fokusom na zaustavljanje klimatskih promjena.
Uzevši u obzir Niskougljičnu strategiju (NN 63/2021) koju je Sabor donio 2021. godine, odnosno njezine sljedeće mjere i stavke:
MAG-14 – Promjena načina prehrane ljudi: „Uzgoj žitarica za hranu za životinje proizvodi puno više stakleničkih plinova nego proizvodnja žitarica za ljudsku prehranu. Povećanjem utroška namirnica biljnog porijekla u prehrani mogu se ostvariti značajna smanjenja emisija, kao i ušteda vode.“
Stavak 6.6.2.: „Potrebno je spomenuti da bi se dodatno značajno (izravno i neizravno) smanjenje emisije stakleničkih plinova, moglo ostvariti uz promjene prehrambenih navika društva, odnosno mjerama kojima bi se poticala veća potrošnja namirnica biljnog porijekla“
preporuka je da hrana koju organizira i plaća lokalna jedinica na službenim sastancima i domjencima bude isključivo biljnog porijekla, odnosno bez mesa, mlijeka i jaja, čija proizvodnja ostavlja negativan ekološki otisak.
Ian Middleton, vijećnik iz velikobritanskog Oxforda, prije nekoliko mjeseci iznio je prijedlog da opskrba hranom na svim službenim sastancima vijeća okruga Oxfordshire bude u potpunosti biljnog porijekla te je takav prijedlog i prihvaćen. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja nedavno je istaknulo kako su i Vlada Republike Hrvatske, Ured predsjednika Republike Hrvatske, Sabor te samo Ministarstvo gospodarstva, u pripremi ovakve zelene tranzicije prema biljnoj ishrani.
Odredbama Niskougljične strategije možete pridonijeti i na druge načine, primjerice promocijom biljnih proizvoda i prehrane te nizom konkretnih mjera:
- značajnim smanjenjem ponude jela od mesnih i mliječnih proizvoda, te njihovom zamjenom raznolikom ponudom jela od žitarica, grahorica, mahunarki, gljiva i pregršt ostalih opcija koje prehrana na bazi biljnih proizvoda nudi u kantinama, vrtićima i školama u nadležnosti jedinice lokalne samouprave
- promoviranjem bezmesnih dana, poput francuskog ‘Lundi vert’ ili pak zagrebačkog ‘Zelenog ponedjeljka‘
- omogućavanjem značajnog popusta za proizvođače koji na štandovima javnih prostora i tržnica prodaju proizvode isključivo biljnog porijekla
- izradom edukativnih programa, produciranjem informativnih materijala te promocijom na javnim površinama o prednostima proizvodnje i konzumiranja proizvoda biljnog porijekla.
Danas je dostupno obilje alternativa namirnicama životinjskog porijekla te je lako složiti biljne ekološke obroke, bilo da se radi o platama ili gotovim jelima, na način da okusno zadovolje sve i to neovisno o tome kako se inače hrane. Biljna prehrana je prikladna za sve i odašilje poruku da prehranom zaista možemo značajno utjecati na klimatske promjene.
Udruga Prijatelji životinja stoji vam na raspolaganju za konkretne informacije o nabavi namirnica i mogućnostima izvedbe navedenog prijedloga, kao i za ustupanje promotivnih materijala za informiranje građana o prednostima biljne prehrane. Slobodno ih kontaktirajte na pz@prijatelji-zivotinja.hr