Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

22. ožujak. 2021.

Uz Svjetski dan voda

Voda je pod sve većim pritiskom zbog ubrzanog ekonomskog razvoja i rasta populacije, ali i nemarnog odnosa prema ovome najvrednijem blagu.

Danas, 22. ožujka, diljem svijeta se obilježava Svjetski dan voda. Riječ je o danu kada slavimo vodu kao jedan od najvažnijih resursa, ali i podižemo svijest o važnosti njene zaštite te skrećemo posebnu pozornost na poražavajuću činjenicu da gotovo 2,2 milijarde ljudi dan danas nemaju pristup sigurnoj vodi.
Prve važne preporuke o problemima vezanim uz vodu i vodne resurse formulirane su na konferenciji Ujedinjenih naroda o vodama 1977. godine u Argentini, a nakon konferencije UN-a u Rio de Janeiru u prosincu 1993. godine, odlučeno je da će se svake godine na ovaj datum diljem svijeta obilježavati Dan voda.
Svake godine u fokusu je druga tema, a ovogodišnji moto je „Cijenite vodu“. Svi su pozvani da razmisle o tome što voda znači za svakog od nas. UN Water pokrenuo je na društvenim mrežama globalnu javnu kampanju putem koje su svi pozvani na javni razgovor o vrijednosti vode za sve njihove potrebe. Kampanja je osmišljena tako da poziva ljude da dijele svoje priče, misli, osjećaje i iskustva o vrijednosti vode – u kućanstvima, školama, na radnim mjestima, na kulturnim, vjerskim i duhovnim mjestima, u prirodi i slično pod hashtagom #Water2Me.

Velika i složena vrijednost vodnih resursa
Ekonomski razvoj i rastuća globalna populacija znače sve veći pritisak na vodne resurse. Osim toga, klimatske promjene čine vodu sve nestabilnijom i pridonose zagađenju. Voda ima ogromnu i složenu vrijednost za naša kućanstva, kulturu, zdravstvo, obrazovanje, ekonomiju i integritet našeg prirodnog okruženja. „Vrijednost vode je duboka i složena. Ne postoji aspekt održivog razvoja koji se u svojoj osnovi ne oslanja na nju“, rekao je povodom Svjetskog dana voda glavni tajnik UN-a Antonio Guterres. Upravo zato, jedan od ključnih ciljeva mora biti održivo upravljanje vodnim bogatstvom.

Cijenimo vodu: pet različitih perspektiva
Kroz današnje obilježavanje Svjetskog dana voda ističe se pet glavnih perspektiva, odnosno načina kako trebamo cijeniti i pobrinuti se za vodne resurse.
1. Cijenimo izvore vode
Sva voda dolazi iz ekosustava i sva voda koju koristimo na kraju se vraća u okoliš, zajedno sa svim onečišćenjima koja smo dodali.
2. Cijenimo vodnu infrastrukturu
Vodna infrastruktura skladišti i premješta vodu tamo gdje je najpotrebnija te pomaže u čišćenju i vraćanju u prirodu nakon ljudske upotrebe. Tamo gdje je ova infrastruktura neadekvatna, potkopava se socijalno-ekonomski razvoj i ugrožavaju ekosustavi.
3. Cijenimo vodne usluge
Uloga vode u kućanstvima, školama, radnim mjestima i zdravstvenim ustanovama je presudna. Dostupnost vode i higijena također su ključne za zdravlje, posebno u kontekstu pandemije.
4. Cijenimo vodu kao input za proizvodnju i društveno-ekonomske aktivnosti
Poljoprivreda postavlja najveću potražnju za svjetskim slatkovodnim resursima. Isto tako, za energetski, industrijski i poslovni sektor prijetnje povezane s vodom, poput nestašice vode, poplave i klimatske promjene, mogu povećati troškove i poremetiti opskrbne lance. Korporativno loše upravljanje vodom može oštetiti ekosustave i naštetiti ugledu te utjecati na prodaju.
5. Cijenimo društveno-kulturne aspekte vode
Voda nas može povezati s pojmovima stvaranja, religije i zajednice. Voda nam u prirodi može pomoći da se osjećamo mirno. Voda je sastavni dio svake kulture. Ekonomija često smatra da je voda resurs za praktičnu upotrebu ljudi i malo ili nimalo ne obraća pažnju na njezinu socio-kulturnu ili okolišnu vrijednost.

Stanje u Hrvatskoj
Hrvatska ima iznimno vodno bogatstvo po kojem je u samom europskom i svjetskom vrhu. Prema zalihama vode od 27.000 m3 po stanovniku Hrvatska zauzima prvo mjesto u EU.
Iako smo proteklih godina napredovali u cijelom vodno-komunalnom sektoru, smanjili vodne gubitke, pokrenuli i dovršili brojne projekte te se približili dostizanju europskih ciljeva, pred nama je i dalje puno otvorenih pitanja, ali i poteškoća vezanih uz odgovorno i održivo upravljanje vodnim resursima.

Tekst preuzet iz časopisa Komunal – zahvaljujemo!

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija