Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

21. siječanj. 2021.

Kreće sustav certificiranja “Grad za mlade”, EGL povelja poslana gradovima

Udruga gradova, u suradnji sa svojim partnerima, pokrenula je sustav certificiranja gradova za politike usmjerene mladima, pod nazivom “Grad za mlade“. Poziv za kandidature bit će objavljen početkom sljedećeg tjedna.

Odluku o pokretanju postupka certificiranja donijelo je Predsjedništvo Udruge gradova, a istom odlukom predviđeno je osnivanje Povjerenstva za dodjelu certifikata koje je ujedno ovlašteno i za formiranje samih kriterija.

Povjerenstvo ima 9 članova, a svoje predstavnike u Povjerenstvu imaju relevantne organizacije i institucije na polju rada s mladima, odnosno sve partnerske organizacije u ovom projektu. To su:

 • Središnji državni ured za demografiju i mlade
 • Institut za društvena istraživanja u Zagrebu
 • Agencija za mobilnost i programe EU
 • Mreža mladih Hrvatske
 • Savez društava naša djeca
 • Udruga gradova u Republici Hrvatskoj

Povjerenstvo je donijelo Odluku o standardima kvalitete lokalnih politika usmjerenih mladima i dodjeli certifikata Grad za mlade te Odluku o objavi javnog poziva za podnošenje prijedloga za dodjelu certifikata “Grad za mlade“.

Definirano je ukupno osam tematskih područja:

 • Participacija
 • Demografski poticaji i mjere
 • Zapošljavanje
 • Mobilnost
 • Zdravlje i sport
 • Rad s mladima i kultura
 • Obrazovanje
 • Informiranje

Kriteriji su definirani na temelju analize postojećih modela certificiranja u Europi, ukupno njih sedam.

Poziv će biti objavljen u ponedjeljak, 25. siječnja, a bit će otvoren do do 8. ožujka 2021. godine.

Jedan od osnovnih preduvjete za dobivanje certifikata bit će i potpisivanje Europske povelje o lokalnom radu s mladima. Povelja je rezultat projekta Europe Goes Local, najvećeg europskog projekta u području mladih, u kojem ispred Hrvatske sudjeluje Agencija za mobilnost i programe Europske unije.

Shodno tome, Udruga gradova je, u suradnji s Agencijom, na adrese hrvatskih gradova poslala primjerke Europske povelje o lokalnom radu s mladima, uz poziv da istu potpišu.

Europska povelja o lokalnom radu s mladima u skladu je s preporukama 2. Konvencije o radu s mladima i novousvojenom preporukom Vijeća Europe o radu s mladima. Ciljevi Povelje su prepoznavanje važnosti kvalitetnog razvoja rada s mladima kao dijela lokalnih politika i jačanje međunarodne dimenzije rada s mladima na lokalnoj razini. . Povelja nije politički dokument već predstavlja niz načela i preporuka za organizaciju kvalitetnog sustava rada s mladima na lokalnoj razini.

Više informacija o projektu i o Povelji možete pronaći na www.europegoeslocal.eu.

Otvoreni natječaji

Svi natječaji

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija