Održana pilot radionica o primjeni horizontalnih načela EU-a u infrastrukturnim projektima

U prostorima Hrvatske komore arhitekata (HKA) u Zagrebu uspješno je održana radionica o implementaciji horizontalnih načela EU-a za članove Udruge gradova i HKA koju je vodio dr. sc. Boris Iharoš. Radionica je okupila 18 sudionika među kojima su bili predstavnici gradova Čakovca, Daruvara, Dubrovnika, Osijeka, Pule, Siska i Vinkovaca te projektanti i predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a.
Po predstavljanju prisutnih sudionika i uvoda u metodologiju rada, radionica je započela s prvom vježbom. Unutar četiri interdisciplinarne grupe (sačinjene od arhitekata i predstavnika gradova) sudionici su definirali intervencije u jednom od dva radna primjera projekta (područna osnovna škola ili kulturno-edukacijski centar) bez ograničenja na konačni iznos procijenjenih troškova. Ukupni procijenjeni troškovi projektnih prijedloga sve četiri grupe iznosili su od 1,6 do 2 milijuna eura. Nakon toga su sudionici modificirali predložena rješenja iz prethodne vježbe uz dodatno ograničenje maksimalnog iznosa troškova od milijun eura i maksimalno sufinanciranje JLS-a do 15 %.
U nastavku programa uslijedilo je teorijsko predavanje o važnosti horizontalnih načela s posebnim naglaskom na promicanje jednakih mogućnosti i nediskriminacije, promicanje pristupačnosti za osobe s invaliditetom te promicanje održivog razvoja u pripremi projekata javne namijene financirane sredstvima EU-a. Utvrđena je potreba za drastičnom promjenom u pristupu projektiranju i izgradnji javnih prostora koji će poštivati primjenu međunarodnih ugovora i konvencija ali i zakonskih okvira za promicanje jednakih mogućnosti i nediskriminacije. Odgovornost je na javnim tijelima koji pripremaju projektne zadatke i provode urbane razvojne investicije da zahtijevaju nadstandarde za pristupačnost i održivi razvoj u svojim infrastrukturnim intervencijama. Ipak, poštivanje horizontalnih načela nije zadatak samo jedne skupine dionika, to je proces koji traži suradnju svih uključenih: od projektnih timova do krajnjih korisnika.
U drugom dijelu radionice, sudionici su se ponovno vratili svojim projektnim zadacima kako bi ih uskladili s novim saznanjima. Nakon 45 minuta rada na ažuriranju treće varijante projektnog prijedloga, sve četiri grupe podijelili su svoja rješenja s ostalim sudionicima. Prateća diskusija je pokazala da je baziranje projektnih rješenja isključivo na tehničkim pravilnicima nedovoljno za poštivanje horizontalnih načela EU-a koji su putem međunarodnih konvencija i ugovora pravno obvezujući. Kao zaključak istaknuto je da su za uspješnost projekata nužni uključivanje stručnjaka, poštivanje participativnog pristupa i redovito praćenje propisa.
U pratećoj evaluaciji sudionici su pokazali visoku razinu zadovoljstva s provedenom radionicom (za 87.5 % sudionika bilo je iznad očekivanja), istaknuvši da će im stečeno znanje biti izuzetno korisno u daljnjem profesionalnom radu (87.5 %). Posebno raduje da su razine razumijevanja pojma ”horizontalna načela” i njegova primjena u okviru EU projekata i izrade projektnog zadatka, prema vlastitoj ocijeni sudionika, narasle s 62.5 % na 87.5 % odnosno s 37.5 % na 87.5 % sudionika.
Radne materijale s radionice možete preuzeti ovdje.
Za informacije o budućim radionicama na ovu i slične teme, pratite objave na web stranici Udruge gradova.