Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija

Zatvori

08. rujan. 2017.

Podrška za ELENA i ESCo projekte

Platforma za održivi razvoj gradova ima novu uslugu u svojoj ponudi: pružanje podrške u pripremi ELENA i ESCo projekata!

ELENA (eng. European Local Enerrgy Assistance) je zajednička inicijativa Europske investicijske banke i Europske komisije u sklopu programa Horizon 2020. ELENA pruža potpore za tehničku pomoć usmjerenu na provedbu projekata i programa energetske učinkovitosti, distribucije energije iz obnovljivih izvora te gradske mobilnosti: ulična i prometna rasvjeta, obnova zgrada, toplinska izolacija, osvjetljenje, integracija obnovljivih izvora energije u okoliš, solarni, toplinski i bioenergetski kolektori, mreža grijanja/hlađenja, ICT, infrastruktura, alternativna goriva, energetski učinkovit transport i mjere mobilnosti – prijevoz putnika, tereta, pametni IT operativni sustavi…

Tehnička pomoć koju ELENA pruža odnosi se na sufinanciranje:

 1. Izrada studija izvodljivosti i dizajna
 2. Istraživanje tržišta
 3. Strukturiranje programa
 4. Izrada poslovnih planova
 5. Energetske preglede
 6. Pripremu natječajnih postupaka i jedinica za provedbu projekata
 7. Pravnog i financijskog nadzora
 8. Povezivanje manjih projekata
 9. Modeliranja i simulacija
 10. Pripremu planova održive gradske mobilnosti

Trenutna raspoloživa bespovratna sredstva iznose 20 milijuna eura, a ELENA podržava projekte iznad 30 milijuna eura u periodu od 2 do 4 godine. Intenzitet potpore je 90% troškova tehničke podrške/troškova razvoja projekta. Projekti se evaluiraju/sredstva dodjeljuju metodom first come –first served, odnosno prvo se evaluiraju i sredstva dodjeljuju projektima koji su prvi zaprimljeni. Kod programa povezanog s energetskom učinkovitošću, troškovi ukupnog projekta moraju biti barem 20 puta veći od iznosa potpore koju daje ELENA. Kod programa povezanog s transportom, troškovi programa moraju biti barem 10 puta veći od iznosa potpore koju daje ELENA. Trajanje projekta vezanog uz energetsku učinkovitost mora biti 3 godine, dok trajanje projekta vezanog uz transport mora biti 4 godine.

Prihvatljivi korisnici su privatna ili javna tijela koja provode projekte vezane uz energetsku učinkovitost i održivi transport. Lokalna, regionalna i nacionalna tijela javne vlasti, transporteri, poduzeća. Prijavitelji moraju biti smješteni u jednoj od zemalja EU ili zemlji koja je članica programa HORIZON 2020.

ESCo (eng. Energy Service Company) je fizička ili pravna osoba koja pruža energetske usluge i/ili druge mjere za poboljšanje energetske učinkovitosti te, do određene mjere, preuzima i financijski rizik. Riječ o poduzeću koje planira, izvodi i financira projekte iz područja energetske učinkovitosti koji se izvode na postojećim objektima (rekonstrukcija, sanacija, zamjena i modernizacija) u kojima postoji veća razina potrošnje energije. Projekti se mogu pripremati za javni i privatni sektor (stanovanje, javna rasvjeta, industrija, sustavi opskrbe energijom). Osnovno načelo ESCo projekata je otplata investicije kroz uštede (kroz period od 4 do 10 godina, ovisno o projektu) pa korisnik energetske usluge nema izravne troškove.

Usluga koju pružamo za ESCo projekte uključuje:

 1. Projektiranje najmodernijih energetski učinkovitih tehnoloških rješenja;
 2. Modernizaciju, rekonstrukciju i obnovu postojećih postrojenja s ciljem racionalnije potrošnje energije, a uložena se sredstva vraćaju kroz uštede u troškovima energije i održavanja.

Takvi ESCo modeli implementiraju se u 12 koraka:

 1. Identifikacija projekta
 2. Snimka postojećeg stanja
 3. Razgovor s klijentom
 4. Studija izvodljivosti
 5. Razgovor s bankom
 6. Razgovor s klijentom
 7. Sklapanje predugovora
 8. Investicijska studija
 9. Razgovor s klijentom
 10. Sklapanje ugovora
 11. Izvođenje projekta
 12. Mjerenje i verifikacija ušteda

 

Za jedinice lokalne samouprave troškovi ovakvih projekata iznosili bi do 10% vrijednosti izrade certfikata energetske učinkovitosti dok bi se ostali troškovi financirali iz tehničke podrške, bespovratnih sredstava za projekte energetske učinkovitosti ili ostvarenih ušteda u potrošnji energije. Članove koji su zainteresirani za pripremu i provedbu ELENA i ESCo projekata pozivamo da popune kratki online upitnik nakon čega će im se, u svrhu dogovaranja inicijalnog sastanka, javiti partnerski konzultanti iz Platforme za održivi razvoj gradova.

Najave događanja

Sve najave događanja

Besplatno se registrirajte

Besplatno se registrirajte

Registrirani korisnici imaju pristup većini naših zaštićenih materijala (ovisno o njihovim ovlastima unutar Grada). Zanimaju li vas koje su druge prednosti registracije?

Česta pitanja

Registrirani korisnici imaju pristup novoj kategoriji "Pitanja i odgovori" gdje mogu postavljati nova pitanja i odgovarati na već postavljena pitanja. Postavljeno pitanje automatski će se i bez moderiranja prikazati u kategoriji Na svako pitanje mogu odgovarati svi registrirani korisnici.

Prijava Registracija