U Zadru, 6. listopada u prostorima Kneževe palače, s početkom u 11 sati organiziramo četvrtu, posljednju u nizu transfernih radionica u okviru projekta ”Participativno upravljanje prirodnim resursima” na kojoj ćemo, izmeđuz ostalog, čuti iskustva grada Zadra te udruga Pokreta otoka i Eko-Zadar.
Treća u nizu transfernih radionica organiziranih u okviru projekta ”Participativno upravljanje prirodnim resursima” održana je u vijećnici Grada Koprivnice u petak 22. rujna 2017.
U utorak, 12. rujna 2017., održali smo u suradnji s našim projektnim partnerima radionicu „SuDjelujte!“ – Organiziranje participativnog upravljanja u lokalnoj zajednici u Gradskoj vijećnici u Rijeci.
Udruga gradova u RH u suradnji s udrugama DOOR, ODRAZ, ZMAG i Gradom Velika Gorica poziva zainteresirane predstavnike jedinica lokalne samouprave i organizacija civilnog društva na radionice projekta ”Participativno upravljanje prirodnim resursima” u Rijeci i Koprivnici.
U okviru aktivnosti projekta ”Participativno upravljanje prirodnim resursima” u Osijeku je, 6. srpnja 2017., održana radionica pod nazivom „Organiziranje participativnog upravljanja u lokalnoj zajednici“. Radionicu je organizirala Udruga gradova uz podršku projektnih partnera (DOOR, ODRAZ, ZMAG i Grad Velika Gorica).
U petak, 19. svibnja 2017. godine, održan je sedmi po redu sastanak projektnih partnera na Recikliranom imanju – Vukomerić. Dogovoreni su detalji predstojećih događanja i radionica, a teme koje su se dotaknule bile su: reorganizacija volonterskog programa, nadolazeći sastanak radne grupe, lokalne zagovaračke kampanje.
U sklopu projekta Participativno upravljanje prirodnim resursima u Pučkom otvorenom učilištu u Velikoj Gorici je 20.04. održan seminar s ciljem zajedničkog osmišljavanja sadržaja na javnim gradskim prostorima. Na seminaru su se predstavile lokalne građanske inicijative koje rade na poboljšanju života u zajednici kroz bolje korištenje prirodnih resursa. Zanimljive aktivnosti kao što su obnova starih čardaka i preuređenje javnih objekata u Novom Čiču predstavili su iz KUD Novo Čiče.
Krajem prošle godine, u okviru projekta ”Participativno upravljanje prirodnim resursima”, proveden je niz različitih zagovaračkih aktivnosti s ciljem uključivanja građana Grada Velike Gorice u proces pronalaženja rješenja za održivo gospodarenje prirodnih resursa.
U okviru aktivnosti projekta ”Participativno upravljanje prirodnim resursima”, početkom listopada 2016. organizirano je studijsko putovanje u grad Bolonju gdje su se sudionici puta mogli upoznati s gradskim praksama uključivanja građana u održavanja parkova i drugih zelenih površina.
U okviru projekta ”Participativno upravljanje prirodnim resursima” 45 predstavnika gradova i općina, udruga građana i lokalnih medija posjetilo je grad Bolonju od 5. do 7. listopada. Fokus posjete bio je na modelima volonterskog upravljanja gradskim parkovima.
Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Grad Velika Gorica, ODRAZ i Zelena mreža aktivističkih grupa (ZMAG)
Vrijednost
208.195 €
Izvori financiranja
EU IPA – Transition Assistance and Institution Building Component for 2012
Opis projekta
Cilj projekta je ojačati sposobnosti lokalnih organizacija civilnog društva za suradnju s jedinicama lokalne samouprave u provedbi javnih politika vezanih za upravljanje javnim dobrima i prirodnim resursima. Kroz provedbu projekta organizirati će se radionice i seminari u glavnom projektnom partneru Gradu Velikoj Gorici, ali i u drugim hrvatskim gradovima (Koprivnica, Osijek, Rijeka i Zadar) te studijsko putovanje na kojem će se uključeni upoznati s primjerima dobre prakse iz inozemstva. Partneri će potaknuti i šire uključivanje građana kroz program za volontere i studente putem kojih će se mladima omogućiti stjecanje iskustva i mogućnost doprinosa zajednici. Važan segment projekta bit će edukacijska kampanja s ciljem osvještavanja građana Velike Gorice. Da bi se osigurala trajna i čvrsta suradnja Grada i udruga civilnog društva osnovat će se višesektorska radna skupina koja će pratiti upravljanje javnim dobrima i prirodnim resursima. Osnivanje radne skupine omogućit će da se javne rasprave na teme od interesa građana sustavno provode i nakon završetka projekta. Aktivnosti i rezultate projekta partneri će podijeliti sa zainteresiranima s područja Osijeka, Koprivnice i Zadra te tako potaknuti slične aktivnosti i u drugim županijama u Hrvatskoj.
Projekt „Participativno upravljanje prirodnim resursima“ financiran je kroz EU sredstva putem programa IPA 2012 Jačanje lokalnih partnerstava za otvorenu vlast i borbu protiv korupcije u odgovornom upravljanju prirodnim resursima i sufinanciran od strane Ureda za udruge Vlade RH.